Tým Čechů, který stojí za bezpečnostním autonomním systémem Angee, se letos rozhodl svůj vynález představit na jednom z nejznámějších technologických veletrhů, což je právě skončený CES. Lukáš Stibor, jeden ze spoluzakladatelů firmy, pro Forbes.cz sepsal, jaké to v Las Vegas bylo a proč by účast na takové akci mohla pomoct třeba i vám. 


Na letošním CES  v Las Vegas jsme se rozhodli uvést na trh náš produkt Angee, na kterém poslední 2,5 roku pracujeme. Samotný CES oficiálně trval jen 3 dny (9.12. 1. 2018), ale přípravy, které jsme museli udělat, byly mnohem náročnější. Třeba suite v hotelu The Venetian, kde konference probíhá, jsme si museli zamluvit už loni v září. Pokud na CES chcete vystavovat, musíte si totiž zarezervovat a zaplatit stánek/suite několik měsíců dopředu.

Čtěte také: Nahlédnutí do kuchyně hi-tech výrobců aneb Výběr novinek z veletrhu CES

Do těchto suite se dostane každý naštěvník konference, ale vzhledem k tomu, že musíte vyjet výtahnem do 30. patra, nemáte úplně traffic náhodných návštěvníků, je to spíš ideální místo na předem domluvené meetingy.

Což bylo přesně to, co jsme hledali, protože sales otvíráme až v následujících týdnech a chtěli jsme ukázat partnerům, novinářům a investorům, co Angee je a co dokáže.

Proč zrovna tady?

CES je největší konference pro spotřební elektroniku na světě. Naštíví ho více než 200 000 lidí z celého světa. Jsou tady v podstatě všichni důležití hráči, kteří vyvíjejí consumer tech elektroniku, společně právě s novináři, investory, výrobci a dalšími, kteří se v tomto oboru pohybují.

Naše suite

Vzhledem k tomu, že to pro nás byl jeden z hlavních marketingových eventů, vypravili jsme se na konferenci v sedmi lidech. Hotely jsou během konání CES hrozně předražené, proto jsme se rozhodli pronajmout si velké auto a dům cca 15 minut od The Venetian. Spali jsme tam všichni kromě Maxe, který se staral o suite a spal v něm.

Většina z nás dorazila na místo už v neděli večer (CES začínal v úterý), abychom měli celé pondělí na přípravu suite, nastavení Angee (měli jsme na místě šest Angee, na kterých jsme ukazovali demo produktu). Od úterý se už jelo naostro a celý den byl ve stylu schůzek jedné za druhou a rozhovorů.

Naše ubytování

Večer se vypravil náš CEO Tomáš společně s Maxem na akci ShowStopper, což je o event, na nějž stojí vstupenka 5000 dolarů (!) a kde se pohybují už zaběhnuté startupy v oblasti elektroniky a mají cca čtyři hodiny na to, aby pitchovaly novinářům z celého světa. U našeho stánku byl obrovský zájem a my tam dokázali navázat spoustu kontaktů, ze kterých následně vznikly různé mediální výstupy, jako třeba článek pro The Verge.

Následující dny probíhaly v podobném tempu. Schůzky s investory, potenciálními partnery, novináři a distributory od rána do večera. To vše až do posledního dne konference, který byl v pátek.

Jak to celé hodnotím?

Myslím si, že to fungovalo perfektně! Angee dostalo poměrně velkou pozornost z pohledu médií: vyšel o nás zmíněný článek na The Verge, byli jsme na CNN a vyhráli jsme cenu Twice Picks Award. Kromě toho jsme se ukázali důležitým distributorům a investorům a měli možnost předvést se našim partnerům, a to vše na jednom místě, což bylo skvělé.

Pokud tedy chcete se svým produktem do světa i vy, CES je rozhodně to správné místo, kde byste měli být!