Dron vznášející se nad polem ve výšce dvaceti metrů a pod ním traktor, který se sune mezi řádky zasazených plodin a jako rozpažený atlet za sebou nese čtyřicet metrů dlouhý postřikovač.

Z jeho trysek v nepravidelných intervalech prudce vystřikuje proud tekutiny, který na milimetr přesně zasahuje jednu z rostlinek. A hned nato další a další a další…

Přesně tento výjev můžete už několik měsíců spatřit na polích u Kněžmosti nedaleko Mladé Boleslavi, kde německo-český startup SAM Dimension testuje technologie, které se v budoucnu stanou vítaným pomocníkem každého zemědělce. Šetří totiž čas i peníze.

info Foto Jan Rasch
Drony od SAM Dimension můžete spatřit se vznášet nad poli u Kněžmosti

„Pomocí dronů a umělé inteligence identifikujeme plevel na poli a následně vytvoříme podrobnou plevelovou mapu, aby jej mohli farmáři přesným postřikem vyhubit a nepoškodili tím zdravé plodiny,“ vysvětluje na poli Robin Mink, jeden ze zakladatelů původně německého startupu.

„Dnes se většinou postřikují celá pole. Jakmile dokážete cílit jen na problémová místa, sníží se spotřeba herbicidů o desítky procent,“ dodává druhý zakladatel firmy, Alexandr Linn. Na průměrně velké německé farmě s rozlohou polí kolem 2500 hektarů se tak dá ušetřit až 75 tisíc eur ročně.

K mladým Němcům se loni připojili i dva Češi: šéf firmy zabývající se umělou inteligencí Bohemian.AI Lukáš Kovařík a bývalá šéfka peer-to-peer půjček Zonky Lucie Tvarůžková, která se stala vůbec první soukromou investorkou SAM Dimension.

V pre-seed investici poslala do firmy společně s německou zemskou bankou nižší jednotky milionů korun a stala se menšinovým spoluvlastníkem. V takzvaném precizním zemědělství vidí velký potenciál.

„Agtech je dnes ve fázi, kde byl například fintech před deseti lety. Všichni jsou připraveni na startu, všichni vědí, že tohle je budoucnost,“ tvrdí Tvarůžková.

info Jan Rasch
Tým SAM Dimension ve složení (zleva doprava) Alex Linn, Lukáš Kovařík, Robin Mink a Lucie Tvarůžková

Robin Mink a Alexandr Linn se potkali už při studiích na německé Universität Hohenheim, kde společně zkoumali využití senzorů v zemědělství a experimentovali s tím, jak využít umělou inteligenci při rozpoznávání plevele.

Svůj software i hardware teď testují na farmách po celém Německu. V Česku se ocitli díky zájmu druhého největšího výrobce zemědělské techniky u našich západních sousedů, firmy Horsch Machinen. Právě Horsch má v Kněžmosti velký zemědělský areál pro vývoj i testování své techniky, a ten se tak stal částečným domovem i pro Robina a Alexe.

Zatímco spolu mluvíme, nad naše hlavy vylétá dron, který ze silnice vyrazil nad pole. Zatím jen monitoruje porost, aby napovídal traktoru, který za chvíli přijede s postřikovačem, kam přesně herbicidy cílit.

Speciální sada kamer umožňuje dronu z výšky až dvaceti metrů rozeznat i jen několik milimetrů vzrostlý plevel. Následně vytvoří detailní mapu pole s přesnou polohou každé nežádané rostliny a pošle ji do moderního traktoru, kde se řidiči na obrazovce zobrazuje mapa plná červených teček.

info Foto Jan Rasch

Každá tečka představuje plevel, který je třeba přesným postřikem ze vzdálenosti 25 centimetrů zneškodnit.

„Natrénovali jsme algoritmus na několika milionech snímků, dnes rozezná devět z deseti druhů plevele,“ vysvětluje Lukáš Kovařík, který se do týmu přidal před rokem, když jej zakladatelé SAM Dimension sami oslovili.

Původně vystudovaný dirigent získal podíl ve startupu za to, že do něj vkládá své znalosti i zkušenosti zejména v oblasti umělé inteligence, které se už dlouhá léta skrz svou firmu Bohemian.AI věnuje.

Kvůli regulaci nesmí zatím dron na pole vylétat sám, pilot s ním musí udržovat oční kontakt. SAM Dimension ale věří, že i to se během pár let změní.

„Už teď existují projekty, které testují BVLOS mód (z anglického Beyond Visual Line Of Sight, pozn. red.). Podle nás za pár let budou drony na pole vylétávat v autonomním režimu samy, budou se samy dobíjet a pak se na farmu vrátí s výsledky monitoringu,“ říká Lukáš Kovařík.

Všichni společníci věří, že do pár let se zlepší i dolet dronů na jedno nabití. Bateriová sada dnes umožní dronu vydržet ve vzduchu zhruba 45 minut, za které zvládne zmonitorovat okolo sedmi hektarů půdy s rozlišením na milimetr čtvereční. Do budoucna by se mělo rozlišení až zečtyřnásobit.

info Foto Jan Rasch

„Chceme vytvořit platformu, do které se farmáři přihlásí, stáhnou si do postřikovače plevelovou mapu konkrétního pole a mohou na něj vyjet,“ předesílá Robin Link směr SAM Dimension, který v době vegetace především sbírá zpřesňující data.

Vydání Forbesu My jsme tvoje budoucnost

Německo-český startup je už v kontaktu s prvními zákazníky zejména v Německu, se kterými technologie testuje. Zaměřuje se na farmy s celkovou rozlohou polností přesahující 500 hektarů a firma se chce na trhu prosadit jako výrobce hardwaru i softwaru.

I proto má v plánu domluvit se všemi velkými výrobci traktorů a obecně zemědělské techniky, jako je například německý Amazone či americký John Deere, aby do jejich postřikovačů mohla data a mapy jednoduše posílat.

Celý tým už ale nyní začíná hledat velkého investora, který by měl na začátku příštího roku pomoct startupu akcelerovat byznys.

info Foto Jan Rasch

„Míříme k virtuální farmě, kdy každý zemědělec uvidí vše do hlubšího detailu a daleko rychleji, v podstatě v reálném čase,“ předjímá Robin Mink s tím, že chtějí uspět v globálním měřítku.

„Určitě jsme globálním projektem, to ale ještě nebude otázka příštího roku,“ uzavírá náš rozhovor a celou demonstraci těch nejmodernějších technologií, které brzy začnou odplevelovat i česká pole.