Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřeklikáváte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Tipy na animované filmy si pro vás připravil redaktor Ondřej Kinkor.

Alois Nebel

(Aerovod, 87 minut, 2011)

Železniční stanice vesnice Bílý Potok v odlehlých Jeseníkách, na které slouží tichý samotář Alois Nebel. Místo i myšlení místních lidí poznamenala jak druhá světová válka, tak i to, co po ní v souvislosti s vyhnáním místních Němců následovalo.

Nebel je hlavní postavou třídílného komiksu, na který navázal film v hlavní roli s Miroslavem Krobotem natočený animační technikou rotoskopie. Co to je? V praxi to znamenalo natočit film s živými herci a následně všechna políčka překreslit a v počítači rozpohybovat.

Barvy v Nebelovi nečekejte, užívejte si syrovost, krásu nezvyklé animace a soundtrack, který proslavil song Půlnoční nazpívaný Václavem Neckářem.

Teheránská tabu

(Aerovod, 96 minut, 2017)

Sex, drogy a šaría. Stejné touhy, jiná pravidla. Takhle jednoduše shrnula film íránského režiséra žijícího v Německu Aliho Soozandeha distribuční společnost.

Tenhle snímek, mimochodem stejně jako u Aloise Nebela natočený metodou rotoskopie, je mozaikou příběhů mladých lidí, kteří by nejradši žili úplně jinak, ale pravidla kdysi relativně uvolněné, ale dnes silně svázané společnosti jim nedávají mnoho šancí. Popravdě jim nedávají ani tu nejmenší.

A to přitom nejde o nic většího než natočit desku a hrát na koncertech, chodit do práce nebo neřešit, jestli můžete s partnerem mezi lidi. Divný svět, krásný film.

Animované filmy Paměti národa

(YouTube, 4 x 7 minut, 2011)

Projekt Paměť národa, který sbírá vzpomínky pamětníků zásadních událostí 20. století a ukládá je do internetového archivu, zpracoval před lety čtyři příběhy jinak, než tak, jak to dělá běžně, a pod režisérskou taktovkou Jana Svěráka dostaly podobu krátkých animovaných filmů.

Všechny čtyři snímky popisují skutečné osudy zdánlivě obyčejných lidí, které okolnosti doby dotlačily k hrdinským činům, za což získali i Cenu paměti národa. Pustit si tak můžete příběh válečného pilota Imricha Gablecha, skauta a útěkáře Luboše Jednorožce, politické vězeňkyně Milušky Havlůjové a řeholnice a politické vězeňkyně Anny Magdaleny Schwarzové

Čtyři příběhy, které je dobré si připomínat. Stejně jako spoustu dalších, které Paměť národa ukrývá.