S tyrkysově modrou vodou, ostrými útesy, palmami, bílým pískem… Má tohle všechno vaše vysněná pláž? Nebo vás láká spíš dobrodružství a pocit toho, že se koupete na místě, kde se to moc lidem před vámi nepoštěstilo?

Na těchto sedmi plážích jedno nebo druhé najdete, a to rovnou v tom nejlepším stavu, jaký naše planeta nabízí. Tak se nechte inspirovat!

Pink Beach, ostrov Komodo, Indonésie

Ostrov Komodo není známý jen tím, že zde žijí největší ještěři světa a neúprosní zabijáci, varani komodští, dobrodruhy láká i tím, že se tu nachází i jedna z nejkrásnějších pláží východní Indonésie.

Název nese podle milionů drobných úlomků červených korálů, které se na ní mísí s jemňoučkým pískem a nádherně zabarvují vodu.

Kromě toho je to taky ráj pro milovníky šnorchlování. Žije tu obrovské množství nepoškozených korálů, šnorchlovat je zde možné s rejnoky, želvami a množstvím pestrobarevných rybiček. Nedaleko odsud je mělké moře, kde se rádi vyhřívají manty (rejnoci).

Ifaty Beach, Madagaskar

I na Madagaskaru najdete místo, kde budete skoro sami a daleko od turistického ruchu. Je to pláž Ifaty, která leží ve stínu palem a nejsou na ní ani stánky, ani prodejci nabízející slunečníky a lehátka.

Právě naopak – chodí sem místní, jejichž domky z přírodních materiálů pláž lemují. Zkuste se domluvit s některým z rybářů, ať vás vezme s sebou na lov na jeho plachetnici a přibalte si potápěčské brýle, protože nedaleký korálový útes nabízí pořádný zážitek.

Alofaaga, Savai’i, Samoa, Jižní Pacifik

Polynéský ostrov Samoa je krásný sám o sobě. Jedna z pláží ovšem vyniká – pláž s bláznivým jménem Alofaaga na jihu ostrova.

Je to velká atrakce, tvoří ji útes, pod kterým leží hluboké moře s tmavě modrou barvou. To je zde neukázněné, obrovský příboj mezi skalami vystřeluje vodu do výšky až 30 metrů a návštěvníky smáčí od hlavy k patě. Pláže lemují štíhlé sytě zelené kokosové palmy. Nedá se tu koupat, ale je to nádherné Neptunovo divadlo, kvůli kterému se sem vyplatí cestovat.

Kuramathi, Maledivy

Maledivy se mohou pyšnit mnoha krásnými plážemi, které aspirují na ty nejkrásnější na světě. Já jsem si zamiloval pláž Kuramathi, kde jsem se několikrát ubytoval.

A to nejenom kvůli bílému písku, zeleným palmám, nekonečným výhledům, ale hlavně kvůli té správné společnosti. Zatímco turisté každé ráno ve svém bungalovu snídají, připluje jejich miláček, žralok útesový, a prohání se jim pod terasou. Lidé se bojí, ale když někdo skočí do vody, uplave. Maledivy nabízejí nádherné šnorchlování ve vodě, která je sytější než koktejl z modrého curacaa.

Bora Bora, Francouzská Polynésie

Ostrov Bora Bora v souostroví Francouzská Polynésie bude vždycky synonymem velké nádherné pláže. Je to atol bývalé sopky, který tvoří jeden z nejfotogeničtějších útvarů v Tichomoří.

Pláže ostrova mají bílý písek a nabízejí výhled na tyrkysově modrou vodu. Z bungalovu nad vodou máte pod kontrolou místní podmořský život. Do nádherné laguny vplouvají rejnoci, žraloci a jiné ryby. Je možné se tu s nimi koupat, krmit je. Je to tropický ráj.

Achmelvich, Lochinver, Skotsko

Tyrkysová voda, svěží vítr, jemný a do bíla zbarvený písek – to není Polynésie, jak to na první poslech může znít, ale pláž Achmelvich ve Skotsku.

Najít ji není vůbec jednoduché. Vede tam cesta jen pro jedno auto, může se i stát, že před vámi přeběhne jelen. Jen škoda, že je tu tak studená voda – místní se koupou v plavkách, turisté spíše v neoprenech.

Pláže Antarktidy

I na Antarktidě jsou krásné pláže, byť většina kontinentu je pokrytá sněhem a ledem v několikametrové vrstvě a vystoupit na ní z lodi je nemožné.

Jedno z míst, kam míří i ty výletní a kde žijí kolonie tučňáků, tuleňů a různých typů velryb, je u poloostrova směřujícího k Ohňové zemi v Jižní Americe. Je to oblast Gerlachova průplavu a moře je tu během léta relativně klidné. Za pěkného počasí se v každé výletní lodi najde pár lidí, kteří si chtějí splnit svůj sen, zaplavat si v moři. Jen je třeba si dát pozor na leopardí tuleně, útočí i na lidi.