skip to main content
Breaking News

Antimonopolní úřad si došlápl na skupinu Alibaba. Ta teď zaplatí rekordní pokutu

Čínská obchodní společnost miliardáře Jacka Ma oznámila, že akceptuje a zaplatí rekordní pokutu, kterou minulý týden dostala od čínského antimonopolního úřadu. Ta dosahuje výše 18 miliard juanů, přes 60 miliard korun, a společnost ji zaplatí za to, že údajně roky zneužívala svého postavení na trhu.

Reklama

Úřadům vadilo hlavně to, že společnost zakazovala, aby prodejci nabízeli své zboží i na jiných platformách. Podle BBC tak teď Alibaba plánuje zavést změny, které by pomohly snížit překážky pro vstup nových hráčů do odvětví i náklady pro prodejce, kteří se společností spolupracují.

Reklama

Ve finále však pokuta dosahuje pouze na 4 procenta ročních tržeb obchodního giganta a po tom, co společnost na pokutu přistoupila, její akcie dokonce začaly opět růst. Pro firmu, jejíž zakladatel v minulosti kritizoval čínskou politiku a několik měsíců se o něm nevědělo, nejde o první srážku s úřady.

Místopředseda představenstva společnosti Joe Tsai naznačil v dnešním hovoru s investory nicméně naznačil, že podobné kontroly od antimonopolních úřadů mohou s nárůstem příjmů i svého významu očekávat i další společnosti, které se stejně jako Alibaba zaměřují na technologie nebo e-commerce. Jeho slova potvrzuje i fakt, že během loňského měsíce udělily čínské úřady podobné, byť ne tak vysoké, pokuty za porušování pravidel hospodářské soutěže dalším 12 firmám.

Reklama
Reklama