Každý rok se 1. května ve Veselí nad Moravou odemyká Baťův kanál, čímž startuje plavební sezona. Letos ale zahájení sezony doplní ještě jedna událost. Investiční skupina Trigema miliardáře Marcela Sourala ve stejný den slavnostně otevře první etapu vinařského areálu Dog in Dock, který buduje přímo u přístaviště Baťova kanálu.

Samotné vinařství se začne stavět až v příštím roce, první etapa zahrnuje ubytování a bistro. „S ohledem na to, že je to komplikovaný proces z hlediska koordinace Ředitelstvím vodních cest, záměrů města a našich záměrů, tak jsme ten náš rozsáhlý projekt rozdělili na dvě etapy,“ popisuje miliardář Marcel Soural.

Ředitelství vodních cest totiž hodlá na podzim tohoto roku zahájit velkou investici v podobě rozšiřování přístaviště ve Veselí nad Moravou, které nakonec bude mít kapacitu asi osmdesát lodí. A následovat pak bude i propojení plavební komorou mezi řekou Moravou a Baťovým kanálem.

„My stavíme vinařství přesně uprostřed těch dvou investičních akcí. A kdybychom ho postavili teď, tak bychom ho mohli na dva roky zase zavřít, protože by se kolem dokola jen kopalo. Takže jsme se domluvili, že to zkoordinujeme tak, že letos otevřeme zatím jen první etapu,“ říká Soural.

V ní jsou apartmánové domy se stovkou lůžek, které budou sloužit k ubytování, a také bistro z ocelové konstrukce ve tvaru lodi.

Ve druhé fázi pak Trigema bude stavět samotné vinařství. „Chtěli bychom začít zhruba v půlce příštího roku a do roka vinařství dostavět. Na podzim 2026 už bychom tam dělali víno a oficiálně bychom zase otevírali 1. května 2027,“ přibližuje Soural.

A protože jde o projekt Trigemy, je u něj opět i sochař David Černý. Ten den před slavnostním otevřením první etapy na místě odhalí čtyřmetrové sousoší tří psů odkazující na název vinařství. „Bude to takové vtipné,“ slibuje s úsměvem Soural.

Víno pod značkou Dog in Dock vyrábí Trigema už od roku 2017. A podobně dlouho připravuje i projekt na pozemcích chátrající zámecké oranžerie.

Jelikož však výstavbu v Česku nejde začít lusknutím prstu, začal Dog in Dock fungovat přechodně v nedalekých Boršicích, kde už šestým rokem vyrábí například Pinot Blanc, Merlot, Frankovku a další odrůdy, které distribuuje mimo jiné do „vínomatu“ ve Fragmentu nebo do skiareálu Monínec. A nově i do Rokytnice nad Jizerou, kde Trigema loni na podzim koupila tamní lyžařský areál.

„Aktuálně produkujeme 35 až čtyřicet tisíc lahví vína ročně. Nově jsme přebrandovali etikety, návrh nám udělal britský umělec Ashley Percival, který dělal i návrhy na dětskou kolekci pro Gucci. Máme jeho design i na našich plechovkách s vínem,“ říká Soural.

Do oblasti volného času hodlá Trigema investovat dál. Velké plány má především se zmiňovaným areálem v Rokytnici nad Jizerou. „Už před zimou jsme stihli osadit na dvě rolby systém GPS, který online sleduje výšku sněhu. To nám zachránilo hodně lyžařských dnů, protože jsme zlepšili hospodaření se sněhem,“ popisuje majitel skupiny.

Před příští lyžařskou sezonou hodlá Trigema do Rokytnice pořídit tři moduly systému Snowfactory, který dokáže vyrábět umělý sníh i při vysokých teplotách, stejně jako tomu je ve skiareálu na Monínci.

„Rokytnice má problém s nedostatkem vody a zasněžovací systém je málo kapacitní. Rozjeli jsme proto povolovací řízení na nový vodní rezervoár a díky Snowfactory budeme té vody potřebovat méně, protože na rozdíl od klasických děl může fungovat i v době oblev,“ dodává Soural.

Do budoucna plánuje Trigema v Krkonoších stavět i nové apartmány nebo kongresový a wellness hotel.