Existuje více než tisíc meditačních a mindfulness aplikací. Je ale jen jedna, která vám bude pravidelně připomínat, že umíráte.

Jmenuje se WeCroak (25 korun) a ozve se vám přesně pětkrát denně. Stojí na principu bhútánského lidového přísloví, které říká: „Aby byl člověk opravdu šťastný, musí minimálně pětkrát denně přemýšlet o smrti.“

A tak vám pětkrát za den v nepředvídatelném čase na obrazovce naskočí upozornění: „Nezapomeňte. Jednou zemřete.“ Pokud se aplikaci rozhodnete otevřít, upozornění doplní citát připomínající pomíjivost současné chvíle od autorů, jako je Pablo Neruda, Charles Bukowski nebo Emily Dickinson.

Nebojte se ale, nejde jen o citáty.

Jeden z jejích zakladatelů se rozhodl aplikaci vytvořit, aby porazil svou závislost na hře Candy Crush. Potřeboval aplikaci, která by ho upozorňovala, že čas je moc drahý na to, aby ho trávil na telefonu. Novinářka Bianka Bosner, která aplikaci zpopularizovala svým článkem v The Atantic, při jejím používání zase nedala dopustit na skutečnost, že jí neustále připomínala, co je vlastně důležité.

„Co je mluvení na veřejnosti před skupinou neznámých lidí oproti strašidelné definitivnosti mého nevyhnutelného zániku?“ píše. „Pane bože, konečně můžu mýt nádobí s úsměvem,“ řekla zase The New York Times personalistka z Miami.

I když se vám může tento způsob navozování pocitu přítomnosti zdát poněkud morbidní, jedno aplikaci upřít nemůžeme. Vytrhne vás z každodenní rutiny a upozorní vás na to, že si máte užívat přítomného momentu. To vše, aniž byste museli aplikaci dál používat.

Stačí tedy jen doufat, že vám zprávy o vaší smrtelnosti nezevšední.