Jestlipak víte, že duben byl měsícem finanční gramotnosti? Nic vzrušujícího, já vím. Co je ale docela vzrušující, jsou nové aplikace, které vám pomohou naučit vaše děti něco o tom, jak s penězi zacházet.

Jestli jsou vaše děti jako ty moje, tak vám stejně okupují mobil nebo tablet celý den. Tak proč jim přitom alespoň nedat cennou lekci do života, že?

Mně osobně se nejvíc líbí tyto čtyři aplikace a weby:

Flocabulary

Flocabulary done

Flocabulary je společnost, která vytváří vzdělávací videa s rapovými texty na nejrůznější vědecká témata pro děti od první třídy až po středoškoláky. Založili ji dva spisovatelé a muzikanti Alex Rappaport a Blake Harrison.

Tahle společnost nedávno vydala asi 12 animovaných rapových videí zaměřených na finance. Hudba i texty jsou inspirované Kanyem Westem a témata jsou například kariéra, investování, bankovnictví nebo úvěry.

 • Věk: 12–17 let
 • Cena: 15 dolarů (375 korun) měsíčně nebo 120 dolarů (3000 korun) za rok
 • Závěr: Rozhodně ta nejvíc cool a nejkreativnější ze všech aplikací. Texty a videa jsou skutečná umělecká díla, která okouzlí starší děti a vyčarují úsměv i na tváři matek. Cena zahrnuje stovky videí pro děti nejrůznějšího věku na širokou škálu témat.

Visa Practical Money Skills

PracticalMoneySkills done

Visa Practical Money Skills (Praktické peněžní dovednosti Visa) je vlastně takový obchůdek pro finanční gramotnost. Najdete tu nástroje pro rodiče a učitele určené ke vzdělávání dětí všech věkových kategorií (stejně jako materiály pro dospělé). Kvalita se liší od „nic moc“ po „úžasné“.

Tak například, jedna z her pro malé děti je interaktivní skládačka s obrázkem 50dolarové bankovky. Nebo slovní fotbálek pro náctileté – po digitální stránce je sice velice sofistikovaný, ale není vlastně ničím jiným než počítačovým kvízem na téma peníze.

Najdete tu třeba i aplikaci, která počítá mince při nakupování, do které se moje děti úplně zbláznily. Nebo aplikaci, která pomáhá dětem šetřit na maturiťák – geniální!

 • Věk: Pro všechny včetně dospělých
 • Cena: Materiály na této stránce jsou zcela zdarma.
 • Závěr: Spousta příležitostí pro všechny věkové kategorie, některé zábavné a užitečné aplikace.

Kids Money

kids money done

Tohle je aplikace, která děti naučí základům šetření. Uživatelé si zde mohou nastavit své šetřicí cíle, například „kolo“, „počítač“, „výlet do zábavního parku“, časový rozvrh a pravidelné příspěvky. Bezvadný nástroj, jak vaše děti naučit spořit.

 • Věk: Od pěti let
 • Cena: Zdarma
 • Závěr: Lehce ovladatelný nástroj, který snadno naučí základní finanční dovednosti: šetření. Dostupná pro Apple.

Savings Spree

Savings Spree done

Savings Spree je už o něco rafinovanější nástroj pro dětské osobní finance. Tato aplikace, která dokonce vyhrála ocenění rodičů a učitelů, propaguje zdravé finanční návyky – uživatele pochválí, pokud se rozhodne vyvenčit psa místo toho, aby někomu za venčení zaplatil. Nebo když si k pití vybere kohoutkovou vodu místo nákupu limonády.

Grafika sice úplně neodpovídá ceně a starší děti tato aplikace příliš neosloví, ale je to dobrá volba pro ty menší.

 • Věk: Od sedmi let
 • Cena: 5,99 dolaru (cca 150 korun)
 • Závěr: Děti opravdu donutí zamýšlet se nad citovými a psychologickými základy osobních financí. Aplikace je dostupná pouze pro Apple.

Autor: Emma Johnson


Čtěte také:

5 postřehů o penězích, které bychom měli předat našim dětem