Předcházet syndromu vyhoření a pomáhat při akutních duševních obtížích. To slibuje aplikace od společnosti Mindwell fungující na principech kognitivně behaviorální terapie, kterou na konferenci Forbes Next Big Thing v rámci panelu „Prosím uhasit, hořím“ představila šéfka a spoluzakladatelka Mindwellu Jelena Holomany. „Vždycky se za tím skrývá osobní příběh a u mě to nebylo jinak,“ vysvětlila s tím, že se k péči o duševní zdraví nedostala náhodou.
I Holomany se kdysi ocitla ve stavu, kdy seděla v rohu místnosti a nemohla se zvednout. „Nevyhořela jsem, ale trpěla jsem extrémními úzkostmi. Bylo to tak intenzivní, že jsem jako člověk nebyla schopná fungovat,“ svěřila se podnikatelka hned na úvod.
Vyprávěla, že se to nezdráhala řešit a chodila na klasické terapie. Povídala si s terapeutem, vykládala, co ji trápí, ale v podstatě to nikam nevedlo. Jenže pak narazila na kognitivně behaviorální terapii. „V podstatě mi zachránila život, dostala jsem se z pekla,“ tvrdila.
Kognitivní behaviorální terapie neboli KBT je podle Holomany zlatý standard v péči o duševní zdraví. Jedná se o psychoterapeutický směr, který říká, že to, čím se trápíme, je naučený vzorec. Je to zlozvyk, který jsme se naučili během našeho dospívání.
„Má to dvě roviny. Rovina číslo jedna – dá se s tím něco dělat, protože se zlozvykem se dá něco dělat. Rovina číslo dvě – musíme makat, abychom se z toho dostali,“ popsala šéfka Mindwellu. Díky kognitivně behaviorální terapii si uvědomila, že jí s jejím problémem nikdo nepomůže.
Tehdy zjistila, že je to směr, který je velmi strukturovaný a škálovatelný. „Když si zlomíte nohu, víte, co máte dělat. Ale co dělat, když si zlomíte duši? Přiznám se, že většina terapií je o tlachání, ale u KBT je to jinak,“ podotkla.
Proto vymyslela aplikaci Mindwell, která klientům pomáhá učit se měnit své naučené vzorce chování pomocí obsáhlých modulů. Po dokončení modulu klient svou práci odesílá terapeutovi, který s ním pracuje, motivuje ho, podporuje ho a vede ho. Hlavní úkol je ale na klientovi, není v tom však sám. „V Mindwellu jsme přenesli principy kognitivní behaviorální terapie do digitálního prostředí,“ vysvětlila Holomany.
KBT předpokládá, že myslíme špatně, ale můžeme to změnit. „Když budeme myslet líp, budeme se cítit líp. A v Mindwellu děláme přesně tohle – učíme lidi, jak myslet líp, a tím pádem se líp cítit,“ uvedla zakladatelka firmy.
Společnost spolupracuje se špičkami v oboru, například s profesorem Jánem Praškem. „Je to můj guru a náš spoluzakladatel. Patří mezi naše nejlepší psychiatry,“ řekla Holomany. Vedle změny myšlení bylo podle ní dalším cílem aplikace i zpřístupnění péče. „Jedním z hlavních problémů je i to, že poptávka po terapiích je dnes obrovská,“ dodala.
Mindwell se jako používá zdravotnický prostředek a je pod dozorem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Aplikaci hradí některé zdravotní pojišťovny. Není však vždy nutné, aby byl doporučen lékařem, pacient si ho může také zaplatit sám.
„Aplikace klientům vysvětlí, co se s nimi děje a naučí je myslet jinak,“ shrnula na závěr Jelena Holomany s tím, že její platforma může fungovat jako prevence i pomoc lidem, kteří se necítí dobře.