Applu se daří. Dlouhodobě platí za vůbec nejbohatší společnost světa a vydělává pořád dál. Například za první tři měsíce tohoto roku si vydělal o 33 % víc než za stejné období loni.

Na serveru TechCrunch se proto pustili do počítání a došli k tomu, že když nyní sečtete veškerou hotovost Applu jako takovou, její peněžní ekvivalenty a všechny obchodovatelné cenné papíry, které společnost vlastní (pojem hotovost totiž znamená také veškeré prostředky, které jsou funkčně likvidní), tak zjistíte, že má k dispozici 194 miliard dolarů, což je skoro 5 bilionů korun – konkrétně 4 biliony 850 miliard. Pokud to číslo chcete vidět s nulami, tak vypadá takhle: 4 850 000 000 000 Kč.

Pro srovnání, český státní rozpočet počítá pro tento rok s příjmy 1,118 bilionu korun a 1,218 bilionem korun na výdaje.

Hlavním tahounem aktuálních výdělků Applu jsou iPhony  – od ledna do března se jich prodalo přes 61 milionů kusů – a nově taky Čína. Tamní rekordní prodeje překvapily snad všechny a předběhly dokonce i prodeje v Americe (podle údajů Applu vzrostly prodeje v Číně o 71 %). Zajímavé bude sledovat, co s čísly udělají Apple Watch, s těmi se totiž zatím nepočítá, protože se oficiálně začaly prodávat teprve minulý týden.

Jak ale TechCrunch dodává, to, že je Apple takto neskutečně bohatý, neznamená, že nemá dluhy. Aktuálně má půjčky ve výši asi 40 miliard dolarů (bilion korun). Ještě na konci loňského září to bylo o 10 miliard dolarů méně.

Důvod? Zase hotovost. Apple ji totiž má často uloženou v zahraničí a doma se mu jednoduše vyplatí si půjčit a neplatit za to, že bude své peníze stahovat zpět.

Dobrá zpráva na závěr, jelikož se Applu daří, budou se mít dobře i jeho investoři, Apple totiž zvýší částky, které jim vyplácí.