Americká společnost Apple se v loňském čtvrtém čtvrtletí po šesti letech vrátila v Číně do čela trhu s chytrými telefony. Informovala o tom dnes výzkumná společnost Counterpoint Research. Apple podle ní zvýšil čtvrtletní prodej svých telefonů iPhone na čínském trhu meziročně o 32 procent, zatímco celkový prodej smartphonů v Číně o devět procent klesl.

Podíl Applu na čínském trhu s chytrými telefony se tak vyšplhal na 23 procent, což je nejvíce v historii. Podle společnosti Counterpoint k tomu přispěly mimo jiné americké sankce na čínskou společnost Huawei, což je v odvětví špičkových chytrých telefonů klíčový konkurent Applu, poznamenala agentura Reuters.

Apple na podzim uvedl na trh novou generaci svých telefonů iPhone 13. Naposledy byl jedničkou na čínském trhu koncem roku 2015, krátce po  zahájení prodeje telefonů iPhone 6, které přilákaly čínské zákazníky větším displejem.

V celém loňském roce Apple obsadil na čínském trhu se smartphony až třetí místo s 16procentním tržním podílem. Na prvním místě byla čínská značka Vivo s podílem 22 procent, za ní následovala s těsným odstupem další čínská značka Oppo.