Americký technologický gigant Apple v úterý představil nové verze svých počítačových tabletů iPad Air a iPad Pro i nový vysoce výkonný procesor M4. Firma přichází s novými verzemi tabletů iPad poprvé od října 2022, píše server CNBC.

Nový iPad Pro, který je nejdražším a nejpokročilejším tabletem společnosti Apple, se bude prodávat ve dvou velikostech, a to s úhlopříčkou jedenáct palců (zhruba osmadvacet centimetrů) a s úhlopříčkou třináct palců (zhruba třiatřicet centimetrů). Bude využívat nový procesor M4. Cena menší verze nového tabletu iPad Pro začíná na 29 990 korunách.

Nový iPad Air bude firma nabízet ve stejných velikostech jako iPad Pro. Přístroj iPad Air bude využívat procesor M2 a cena jeho menší verze bude začínat na 17 990 korunách. Nové modely se začnou prodávat 15. května, objednat si je zájemci mohou již nyní.

Celosvětový odbyt počítačových tabletů se v letošním prvním čtvrtletí podle údajů výzkumné společnosti International Data Corporation meziročně zvýšil o půl procenta na 30,8 milionu přístrojů. Zaznamenal tak první nárůst téměř za tři roky.

Apple byl podle IDC v prvním čtvrtletí jedničkou na světovém trhu s tablety. Jeho odbyt se nicméně meziročně snížil o 8,5 procenta na 9,9 milionu přístrojů. Tržní podíl podniku tak klesl na dvaatřicet procent z více než pětatřiceti procent před rokem. Druhé místo obsadila jihokorejská společnost Samsung, za kterou následovala čínská firma Huawei.