Měsíc a půl po premiéře iPhonu 7 a iPhonu 7 Plus přichází Apple s dalším novým produktem. Po třech letech čekání jsme se dočkali odhalení další generace MacBooku Pro, který bude dostupný ve dvou úhlopříčkách – 13 a 15 palců.

Zatímco u konkurenčních notebooků s Windows 10 se běžným standardem staly dotykové displeje, cupertinský gigant se rozhodl vydat jinou cestou. Náhradou za dotykový panel má být speciální Touch Bar, který nahradil horní řádek klasických systémových kláves. Po vzoru iPhonů a iPadů nové MacBooky Pro konečně disponují integrovanou čtečkou otisků prstů, která je umístěna právě do dotykového proužku.

Applu se v uplynulých letech s prodejem MacBooků dařilo, ale letos už je z čísel patrné částečné nasycení trhu. Zatímco v posledním kvartálu roku 2015 Apple prodal přes 3,4 milionu notebooků (MacBook Air, Pro a 12″ model), v prvním čtvrtletí letošního roku to bylo jen 2,53 milionu kusů a dá se očekávat, že klesající křivku prodejů nové MacBooky Pro nijak nezmění. Jedná se totiž o zařízení pro profesionály, za která si Apple nechá náležitě zaplatit.

macbookpro_3

Letošní generaci Macbooku Pro od té předchozí poznáte na první pohled. Designéři opět ubrali na rozměrech a hmotnosti a zejména 13″ model působí kompaktním dojmem. Jeho hmotnost je 1,37 kg a tloušťka příjemných 14,9 mm. Pro srovnání, vůbec nejmenší a nejlehčí notebook v portfoliu Applu, dvanáctipalcový MacBook váží 0,92 kg a jeho tloušťka je 13,1 mm.

V případě patnáctipalcového MacBooku Pro počítejte s tloušťkou 15,5 mm a hmotností 1,83 kg. Dostupný bude ve dvou barevných variantách – stříbrné a vesmírně šedé. Na zlatou a růžovou variantu, ve které je nabízen 12″ MacBook, tentokrát návrháři zapomněli.

Ta pravá kouzla nastanou po otevření

Největší překvapení bude na nové majitele čekat po otevření horního víka. Kromě druhé generace podsvícené klávesnice s tzv. Butterfly mechanismem, která se vyznačuje velmi nízkým zdvihem, bude největším lákadlem multidotykový OLED displej s Retina rozlišením, který Apple označuje jako Touch Bar.

touchbar

Tento proužek nahradil klasické systémové klávesy, a co je důležité, jeho obsah se přizpůsobuje podle toho, v jaké aplikaci zrovna pracujete. Ve výchozím stavu se v Touch Baru zobrazují právě systémové klávesy (Esc, regulace hlasitosti & jasu…), ale jakmile se přepnete například do webového prohlížeče Safari, Touch Bar vám automaticky naservíruje odpovídající obsah.

touchbar_2

V proužku tak uvidíte oblíbené odkazy, náhledy již otevřených záložek s webovými stránkami či tlačítka pro ovládání prohlížeče. Při psaní textu vám Touch Bar pro změnu bude navrhovat vhodná slova a při prohlížení fotografií zase uvidíte náhledy všech obrázků, mezi kterými můžete snadno přepínat. Výhodou je, že veškeré ovládací prvky vidíte nad klávesnicí a na displeji pak jen samotný obsah bez rušivých tlačítek.

touchbar_3

Po uvedení nových MacBooků Pro na trh budou TouchBar podporovat všechny výchozí systémové aplikace a šéf Appplu Tim Cook již potvrdil, že rozšíření funkcionality o Touch Bar brzy dostane také kancelářský balík Microsoft Office pro macOS. Přístup k rozhraní pro využívání tohoto chytrého proužku samozřejmě budou mít i vývojáři aplikací třetích strach. Funkce panelu a rozmístění jednotlivých virtuálních navíc bude možné upravovat skrze systémovou aplikaci.

Vůbec poprvé Apple do MacBooku integroval Touch ID; čtečka otisků prstů je umístěna na pravém okraji dotykového proužku a samozřejmě skrze ni lze provádět platby přes Apple Pay. Jen škoda, že tato služba zatím není pro uživatele v České republice dostupná. V případě, že máte v systému více uživatelských účtů, lze se přiložením prstu na čtečku rychle přepínat mezi jednotlivými profily.

Dobrý dojem kazí přemrštěné ceny

13″ model je ve výchozí konfiguraci vybavený dvoujádrovým procesorem Intel Core i5 šesté generace s taktem 2,9 GHz a grafickým akcelerátorem Intel Iris. U patnáctipalcového MacBooku najdeme čtyřjádrový Intel Core i7 s taktem 2,6 GHz a grafický akcelerátor Radeon Pro 450 se 2GB pamětí. Rozlišení displeje je u 13″ verze 2560 x 1600 px, u 15″ 2880 x 1800 px.

macbookpro_2

Základní velikost SSD disku je u obou modelů 256 GB, za tučný příplatek lze pořídit 512 GB či jeden nebo dva terabajty, pro potřeby operačního systému macOS je připraveno 8 GB LPDDR3 RAM. Sympatická je přítomnost čtveřice Thunderbolt 3 (USB-C) portů, které lze využít nejen pro nabíjení, ale také pro připojení dalších periferií. Apple rovněž zvětšil velikost touchpadu, u kterého navíc nechybí podpora technologie Force Touch pro rozpoznání síly stisku. I pro letošní novinky zůstává společná desetihodinová výdrž na jedno nabití.

Pokud vám nové MacBooky padly do oka, připravte se, že vás budou něco stát. Základní 13″ model s 256GB úložištěm se prodává za výše zmíněných 55 990 Kč, varianta s 512GB pamětí vás přijde na 61 990 Kč. V případě patnáctipalcové verze počítejte s ještě větším průvanem v peněžence – 256GB verze startuje na 73 990 Kč, 512GB variantu pořídíte za 86 990 Kč. Dobu dodání Apple na svých stránkách uvádí v rozmezí dvou až tří týdnů.

V případě, že oželíte interaktivní Touch Bar, můžete si pořídit základní MacBook Pro s 13″ displejem za 45 990 Kč včetně DPH.