Zdá se, že Apple definitivně vyhlásil válku tradičním sluchátkům, respektive jejich konektorům, které můžete bez problému používat u různých zařízení jednoduše proto, že tam pasují. Ve snaze vyrobit co nejtenčí iPhony, iPady a Macy si Apple, jak nedávno uvedl Apple Insider, nechal patentovat sluchátka, která na místo tradičního 3,5mm širokého konektoru používají méně obvyklou variantu 2,5 mm, tzv. „D“.

Někdo může říct, že o nic nejde, protože oba druhy konektorů fungují stejně, ale tahle změna je naprosto absurdní. Podívejme se nyní na to, co Apple k téhle změně vedlo a v čem by mohly být skutečné výhody menšího konektoru. Pokud Apple skutečně tyhle konektory zavede, tak získá asi tak milimetr, o který bude moci své výrobky ztenčit, což není moc a nahrává to tak konspirátorům, kteří si na Applu rádi smlsnou.

Čtěte také: Odkopne pomalou Wi-Fi a ušetří baterii: Podívejte se na 20 vychytávek nové verze iOS 9

nákres jack

Podle nejrozšířenějšího názoru totiž Applu nejde ani tak o to, aby port na sluchátka pouze zmenšil, ale spíš o to, aby ho úplně změnil – a podporoval tak vlastní tzv. Lightning Port. Konec konců, Lightning sluchátka (s plochým konektorem) jsou už v prodeji. Když už jsme u těch konspiračních teorií, kdyby Apple svůj konektor jenom zmenšil (to by nebyl zas až takový problém, nejrůznějších adaptérů, přes které byste mohli dál používat svá sluchátka s 3,5 mm konektorem jsou na trhu stovky), tak by po čase za sebou strhnul i konkurenty (tak jako se to stalo s micro a nano SIM kartami).

Čtěte také: 8 technik, které byste měli okoukat z prezentací Applu 

Když ale nyní odsunu všechny konspirace stranou, co můžeme čekat? Může to být skutečně konec sluchátek, tak jak je dnes známe? Podle mého názoru ne. To zásadní – a zjevné – je, že zaregistrovaný patent ještě neznamená, že se doopravdy uskuteční. Apple si ročně podává tisícovky patentů každý rok, v nejrůznějších odvětvích a z většiny z nich nakonec nic nemá, protože z nich udělá open sourcy. Na druhé straně, opravdu se blížíme do bodu, kdy všudypřítomná válka o to být co nejtenčí za jakoukoli cenu musí skončit.

jack-2

Podle posledních informací plánuje Apple udělat iPhone 7 výrazně užší než je iPhone 6S a 6S Plus (které jsou už teď útlejší, než jejich předchůdce). Oba modely mají už teď oproti iPhonu 6 a Plus nižší kapacitu baterie a Apple v tomhle trendu není jediný – podobně se chová i Samsung, který snížil výkonnost baterie u modelů Galaxy S6 a Galaxy Note 5. A co chtějí uživatelé telefonů víc než cokoli jiného? Baterii, která vydrží. Výsledek toho všeho je, že se zdá, že se výrobci rozhodli ignorovat své zákazníky a jejich přání a místo toho mezi sebou soutěžit.

A tak, zatímco novým nápadů a inovacím vždycky rád tleskám, tak nápad na nová sluchátka považuji za poměrně iracionální. Loajalita uživatelů iPhonů je neuvěřitelná, ale pokud je budoucnost sluchátek v konektoru ve tvaru D, tak doufám, že všichni opustí loď.

Autor: Gordon Kelly