Společnost Applied Materials, která je největším světovým producentem nástrojů používaných při výrobě čipů, hodlá investovat až čtyři miliardy dolarů (87,8 miliardy korun) do výzkumného centra v Silicon Valley v americkém státě Kalifornie. Cílem investice je urychlit pokrok ve výrobě polovodičů. Nové centrum by mělo být uvedeno do provozu v roce 2026 a vytvoří asi dva tisíce pracovních míst, oznámila v pondělí společnost.

Oznámení přichází v době, kdy se Spojené státy snaží obnovit výrobu vyspělých polovodičů. Loni země pro tento cíl schválila opatření za 52 miliard dolarů.

Společnost Applied Materials uvedla, že centrum se bude nazývat Equipment and Process Innovation and Commercialization (EPIC) Center a bude mít rozlohu více než tří hřišť na americký fotbal. Má přivést dohromady pracovníky výzkumných univerzit a výrobců čipů. Applied doufá, že díky tomu, že univerzity a výrobci čipů budou pod jednou střechou, podaří se téměř o třetinu zkrátit dobu, kdy jsou nápady od výzkumných týmů univerzit uvedené do provozu.

Společnost plánuje získat dotace od vlády prostřednictvím zákona CHIPS a zákona o vědě. Agentura Reuters s odvoláním na vysoké vládní úředníky uvedla, že americké ministerstvo obchodu obdrželo už více než tři sta předběžných žádostí o získání pobídek podle zákona CHIPS celkem za 39 miliard dolarů.