skip to main content
Byznys

Architekt staví v Praze hyperluxusní domy. Klienty má i z Japonska

Jakub Masák má rád sny. A teď si tenhle architekt a developer v jedné osobě jeden svůj velký sen plní. Začíná v Praze stavět šest hyperluxusních domů v místech, po kterých už řadu let toužil. Jeden z projektů – celkem pět domů s cenovkou okolo 150 milionů korun za jeden – vznikne na kraji Drahanského údolí v Praze 8.

„Pořád vidím, jak jsem tam chodil se psem a jak jsem si říkal, že na tak krásném místě bych chtěl jednou bydlet. Pak se ke mně dostala nabídka, že se ten pozemek prodává, a věděl jsem, že ho musím mít,“ vzpomíná Jakub Masák, který před 23 lety založil architektonické studio Masák & Partner. To se specializuje na historické památky a je v tomhle oboru lídrem trhu.

Na svém kontě má renovace takových míst, jako je Pražský hrad, Státní opera nebo třeba zámek v Lednici. Vedle toho ale má i vlastní developerskou firmu Prime Build, která stojí například za projektem bytového domu Primátorská v Praze.

A teď začíná stavět zmíněných šest domů, které mají celkovou hodnotu přes miliardu korun. Šestý z nich, jenž má už stavební povolení, se staví v Praze 6 na kraji Šáreckého údolí. I o toto místo Masák stál několik let. Na rozdíl od nových domů v Drahanském údolí, které budou mít například doškovou střechu a krovy získané ze zbouraného kostela ze 14. století, bude vila za 350 milionů korun na západním okraji Prahy hi-tech.

„Jen okna jsme projektovali rok a půl. Viděl jsem totiž někde článek o elektrochromatickém samozastiňovacím skle, na které vám výrobce ještě ani nedá cenu, protože neví, za kolik ho bude dělat. Hned jsem ale věděl, že tohle chci. Skla spojujeme speciáními bronzovými profily z Itálie a otevírání bude od firmy z New Yorku,“ popisuje Masák s tím, že podobných vychytávek bude ve vilách celá řada.

Reklama

Třeba fasáda bude udělaná ze speciálních skel o rozměru 14,5 na 3 metry. „Je problém najít někoho, kdo to vyrobí, dopraví a kdo vám to na stavbě nerozbije,“ říká Masák a hned vypráví o obrovských „dlaždičkách“ v koupelnách.

„Jedna stojí třeba 80 tisíc, takže trvalo dlouho, než jsme našli obkladače, který by to uměl dělat, protože ten člověk musí do takových dlaždiček říznout. Když to udělá špatně, je to problém. Nakonec jsme našli jednoho výborného obkladače, který se vždycky zhulí a pak to během dvou týdnů udělá komplet a bez problémů. Jen pak potřebuje chvíli dovolenou, aby se z toho vzpamatoval,“ směje se Jakub Masák.

Interiér chystaného domu na okraji Drahanského údolí. Vizualizace: Masák & Partner

U domů na okraji Drahanského údolí sice zatím na stavební povolení čekají, přesto už se stavbou začali. „Neděláme to načerno, jen jsme začali nejdřív se zahradou. Vozíme z Německa ze specializovaných školek stromy, které jsou třeba 60 let staré a pořádně vzrostlé,“ popisuje Masák. Jen náklady na stavbu zahrady vyjdou na víc než tři desítky milionů korun.

Developer a architekt, v jehož týmu pracuje 50 lidí, je ale přesvědčený, že nebude problém vily v prémiovém segmentu prodat. Ačkoli v Česku se už pár desítek nemovitostí s cenovkou nad 100 milionů prodává, na trhu je podle něj v nejvyšším segmentu ještě velký prostor. Projekt financuje kromě příjmů z předchozích projektů zčásti pomocí dluhopisů a bankovních zdrojů.

S prvními zájemci se už Masák setkal a prý se ukazuje, že velký zájem o luxusní vily mají jednak expati a také cizinci, kteří mají nějaký historický rodinný vztah k Česku. „První klient je možná překvapivě z Japonska, ale věřím, že se najdou i čeští kupci,“ říká Masák.