skip to main content
BrandVoice
BrandVoice jsou speciálně označené články a další typy obsahu, které připravuje kreativní studio Forbes BrandVoice Lab ve spolupráci s obchodními partnery. Jejich cílem je informovat o zajímavých produktech a tématech a propojit partnery se čtenáři. Pokud se chcete o BrandVoice dozvědět více, napište na jana.viskova@forbes.cz.

Architekti navrhují speciální vyhlídky. Zkouknete Ostravu i Jeseníky a k tomu si zacvičíte jógu

Až se budete chystat na výlet do měst, kopců i hor severní Moravy, nezapomeňte si přibalit cvičební podložku. Roztáhnout ji a začít den pozdravem slunci totiž můžete na nově zbudovaných a do krajiny zasazených Yogapointech. Příjemné chvíle zde můžete strávit, i když jste trendu cvičení jógy ještě nepropadli. Přístřešky mají sloužit k rozjímání, meditaci, cvičení, ale rozbalit si v nich můžete i svačinu nebo se schovat před deštěm.

Vzdušné dřevěné přístřešky s průsvitnou střechou, designem připomínající ty z japonských zenových zahrad, pro veřejnost otevírá Moravskoslezský kraj ve spolupráci s architekty Zdeňkem Liškou a Václavem Kociánem z architektonického studia KLAR.

Foto: BoysPlayNice

Podle náměstka hejtmana Jana Krkošky přispívají ke zatraktivnění regionu. „Věříme, že budováním Yogapointů do kraje přilákáme nové návštěvníky, cestovatele a turisty a lidi motivujeme ke zdravějšímu životnímu stylu a pobytu v přírodě,“ vysvětluje.

Po kraji je jich rozeseto prozatím pět. V ostravském Landek Parku, u vodní nádrže Olešná ve Frýdku-Místku, v Trojanovicích, v lázních Darkov v Karviné a v Malé Morávce. Navrženy byly tak, aby byly umístitelné kdekoli. V městském vnitrobloku, v parku, ve volné krajině u lesa, na louce i na horách.

„Chtěli jsme vytvořit solitérní univerzální objekt. I proto mají Yogapointy tvar čtverce, aby se daly na místě jakkoli natáčet,“ popisuji záměr architekti. Vyšlo jim to, dokladem je rozmanitost lokalit, v jakých kraj Yogapointy umísťuje.

Přirozeně zapadly jak do příměstského industriálního areálu s hornickým muzeem, nejstarší ostravskou šachtou a sportovně relaxační částí Landek Parku, stejně tak na malebný vrch beskydských Trojanovic s výhledem do hor.

Přání samotných architektů je, aby Yogapointy sloužily lidem jako místo pro zastavení a odpočinek při výletech do přírody. „Ale přespat tam můžou lidi i pod širákem,“ říkají s úsměvem. Leitmotivem jejich tvorby byla nicméně jóga a tomu podobu stánků přizpůsobovali. 

Foto: BoysPlayNice

„Naším cílem bylo podtrhnout principy jógy – stabilitu, jednoduchost, lehkost a sounáležitost s přírodou. Vaflovitá střecha pointů proto tvoří stín, volnými čtverci ale zároveň propouští světlo. Průsvitné desky nejen chrání místo před deštěm, ale rozptylují sluneční svit,“ vysvětluje Zdeněk Liška, jak pracovali s atmosférou.

„Když se cvičící podívá vzhůru, vidí hru světla a stínu a díky na střeše ulpívajícím listům objeví i barvy,“ doplňuje druhý z architektů Václav Kocián. K aktivnímu pobytu na dřevěných platformách motivují i instruktážní panely.

Ukazuje se, že Yogapointy mají na severu Moravy dobré vyhlídky. Byť si pozornosti kolemjdoucích užívají teprve od letošního léta, už teď je jasné, že své místo na slunci obhájily. Doslova nadšení budí nejen u těch, kteří praktikují jógu. A vidí to i starostové okolních obcí.

„Hlásí se nám další zájemci, kteří by Yogapointy rádi obohatili své okolí. Zájem mají obce, ale i soukromí provozovatelé,“ potvrzuje náměstek hejtmana Jan Krkoška. Severomoravští instruktoři jógy si mnou ruce, uvolňují další lekce pro zájemce o očistné cvičení a věří, že právě Yogapointy pomohou jógu a zdravý životní styl rozšířit mezi více lidí.

Už napřesrok se bude rozhodovat o rozšíření projektu. Nové vzdušné konstrukce Yogapointů tak budou pomáhat Moravskoslezskému kraji dostát pověsti stále vyhledávanějšího cíle výletníků.

Foto: BoysPlayNice