Riccardo Lucque nerad obědvá sám. A dnes sám neobědvá, takže má dobrou náladu. To ale není jediný důvod, proč se známý italský restauratér usmívá – ten druhý se jmenuje Gambero Rosso.

Průvodce nejlepšími italskými restauracemi, jakási italská obdoba známého Michelinu, totiž nedávno vybrala Lucqueho restauraci Aromi na pražském náměstí Míru mezi nejlepších 19 italských restaurací na světě, a ještě ji ocenila nejvyšším možným ohodnocením.

Čtěte také: Žebříček TOP barů světa. Je to nepopsatelné, říká Čech z první desítky

„Je to obrovská pocta a úspěch,“ zamyslí se Lucque a spokojeně si nabere na vidličku raviolli plněné bramborami a pancettou, které si objednal jako předkrm. „Hloupé akorát je, že tady nikdo Gambero Rosso nezná. Takže se to teď lidem snažím trochu vysvětlit,“ trpce se usměje.


Riccardo Lucque.

Pravdou je, že v Česku Gambero Rosso moc známý není, ale v Itálii se z něj od roku 1986, kdy začal vycházet jako příloha novin Il manifesto, stal fenomén.

O čtyři roky později začal hodnotit nejlepší italské podniky na Apeninském poloostrově, v roce 1999 dostal vlastní televizní kanál a v roce 2012 přibyla vedle tištěného magazínu i elektronická verze. Ano, pokrok nezastavíš.

Ta největší změna ale přišla až letos – Gambero Rosso se na italské restaurace poprvé podíval i za hranicemi Itálie. Hodnocení je pořád stejné. Podniky známkuje na stupnici od 60 do 100 a ty, které dostanou maximum bodů, pak ještě rozděluje počtem vidliček – tři jsou maximum.

Letos je mimo Itálii získalo 19 restaurací. Tři v Hongkongu, tři v Tokiu, dvě v New Yorku, další v Sydney, Londýně nebo Kodani. V drtivé většině jde o podniky oceněné zároveň michelinskými hvězdičkami. Až na Lucqueho Aromi.

„Vůbec jsem to nečekal a i v mém rodném městě v Itálii to vyvolalo velké pozdvižení,“ říká Lucque, který o návštěvě komisařů Gambero Rosso nevěděl.

Prestižní ocenění je pro něj o to důležitější, že nejlepší ze sedmi restaurací, které Lucque v Praze provozuje, má za sebou hodně dramatické změny. Po přestěhování z nedaleké Mánesovy ulice Aromi neobhájila ocenění Bib gourmand, které Michelin uděluje podnikům s výborným poměrem cena/kvalita, a letos v lednu Lucquemu definitivně došla trpělivost.

Propustil většinu zaměstnanců, vyměnil manažera i šéfkuchaře a do čela kuchyně povýšil Petra Špejzla.

„A tohle je důkaz, že jsem se rozhodl správně,“ pochvaluje si Lucque.

Foto: Aromi