Upozornění: Pokud jste zatím neviděli Avengers: Endgame ani poslední díl Hry o trůny, následují spoilery.

Poté, co je pokořil rod Lanisterů, část z nich nepřežila Rudou svatbu a nakonec Zimohrad obsadil rod Boltonů, to s rodem Starků vypadalo nahnutě. Konečně (tedy spíš prozatím) se ale Starkové vzepřeli drsnému osudu a předvedli, že ještě pořád dokážou zasadit pořádnou ránu.

Shodou okolností ten samý víkend svou epickou bitvu vyhrál i další Stark – ovšem z jiného fantasy vesmíru, totiž Avenger Tony.

Čí vítězství bylo větší? Pojďme si to hezky zrekapitulovat.

Nenápadné začátky

Tony Stark: Když jsme se s Tonym Starkem seznámili, byl to arogantní playboy, který vydělával na prodeji zbraní a moc ho nezajímalo, která strana je zrovna bude držet v rukou. Nic moc začátek.

Tony Stark, Iron Man

Pak byl ale zraněn a unesen teroristickou skupinou. Tehdy Tony pochopil, že násilí a zlu je nutné se postavit, ne ho podporovat. Stal se z něj Iron Man, muž ve vlastnoručně ukovaném hi-tech obleku, který se neustále vyvíjel a zlepšoval, až se v něm nakonec mohl postavit největšímu nepříteli ze všech, Thanosovi.

Arya Stark: Poprvé Aryu vidíme jako malou bojovnou princeznu, které se její otec s láskou a ochopením směje za její ambice v patriarchální společnosti Westerosu. Její osud je přece jasný: jednou bude manželkou a matkou.

Arya Stark, první sezona Hry o trůny

Když jí ale otec povolí učit se zacházet s mečem, Arya malými krůčky nastupuje na cestu plnou násilí a krve, na níž přijde o většinu své rodiny a bude muset přežívat v těžkých podmínkách. Až se konečně dostane do Bravosu, kde získá nadpřirozenou schopnost brát na sebe podobu jiných lidí.

Vyroste z ní hrdinka, jež nemá problém svým nepřátelům podříznout krk. Z malé holky, které se na začátku všichni smáli, se stane jeden z nejnebezpečnějších lidí celé říše.

Epické konce

Tony Stark: Když Thanos poprvé vstoupil na scénu, utrpěli Avengers v čele s Tonym, Thorem, Černou vdovou a Kapitánem Amerikou velkou prohru. Nejenže několik jejich přátel a superhrdinů padlo v bitvě, Tony skončil společně s dcerou svého nepřítele na neznámé planetě, ale ještě navíc Thanos luskl prsty a polovina všeho života ve vesmíru byla ta tam.

Ale hned jak se Tony dostal zpátky na Zemi, vzpamatoval se ze zranění i z podvýživy (když spontánně skočíte do vesmírné lodi a vydáte se zachraňovat lidstvo, prostě vás nenapadne sbalit si na cestu svačinu), založil rodinu a rozhodl se strávit zbytek života v poklidu.

Iron Man versus Thanos

Když ale přišla příležitost, jak celou prohru zvrátit, rozhodl se Tony jednat. Postavil stroj času i oblek, který dokázal absorbovat a ovládat všech šest Kamenů nekonečna, aby mohl lusknutím prstů vymazat Thanose i celou jeho armádu.

Celou dobu přitom věděl, že ono lusknutí nepřežije. Obětoval se, aby ostatní mohli žít, aby jeho žena i dcera měly budoucnost. (Jestli máte slzy v očích, nestyďte se, jsme na tom stejně.)

Arya Stark: Hned jak Arya dorazila zpátky do Westerosu, začala svoje nově nabyté schopnosti používat. Její první cesta vedla hned do domu Waldera Freye, muže, který vyvraždil část její rodiny a zdecimoval jejich armádu.

Co si budeme nalhávat, Arya se při své mstě docela vyžívala. Freyovy syny nechala upéct jako koláč, který mu naservírovala ještě předtím, než mu podřízla krk. Jako dalšího si podala Malíčka, který zradil jejího otce.

Její největší moment ale přišel během bitvy o Zimohrad, když její domov zaplavila armáda nemrtvých vojáků. Arye se povedlo zachránit svého bratra a zabít Nočního krále přesně ve chvíli, kdy to vypadalo, že lidstvo definitivně prohraje a Johna Snowa si podá drak.

Kdo má za sebou lepší víkend?

Během premiérového víkendu vydělali Avengers: Endgame celosvětově přes 1,2 miliardy dolarů, a překonali tak rekord, který od loňska držel předchozí díl série Avengers: Infinity War. Jen v Americe se film promítal na 4662 plátnech a některá kina běžela nepřetržitě, aby uspokojila zájem diváků.

Poslední díl Hry o trůny podle oficiálního zdroje HBO sledovalo v televizi i na webovém portálu HBO GO celkem 17,8 milionu diváků. Což je o 400 tisíc víc než u premiérového dílu aktuální série. Podle čísel byla tedy epizoda bitvy o Zimohrad nejsledovanější epizodou vůbec. Alespoň prozatím.

Jinak těžko říct. Oba Starkové v průběhu několika let vyrostli (Arya to stihla doslova) a jejich postavy prošly podstatnými změnami. Oba se z obyčejných lidí stali superhrdiny.

Za nás ale vítězí Arya Stark.

Tony Stark sice navždycky zůstane mesiášem marvelovského vesmíru, ale všichni jsme celou dobu věděli, že Iron Man je k velkým hrdinským gestům zrozen. Na druhou stranu Aryu všichni od první chvíle podceňovali a ještě minulý týden by málokdo tipoval, že zrovna ona zabije Nočního krále (a celou jeho nemrtvou armádu s ním).

Co si myslíte vy? Který Stark je pro vás vítěz? Pište nám na life@forbes.cz.