Konečně se snad blíží časy, kdy slavné videoherní značky dostanou důstojné filmové či televizní adaptace. V následujících letech se na nás totiž chystá celá řada snímků a seriálů postavených na známých licencích – a s věhlasnými tvůrci, kteří by měli zaručit jejich kvalitu. Namátkou? Tvůrce Černobylu Craig Mazin, herci Tom Holland nebo Pedro Pascal či Chad Stahelski, režisér akční pecky Johna Wicka.

Díky podobným jménům by si videoherní adaptace konečně mohly zlepšit svoji pověst. Dosud totiž filmy podle her byly v lepším případě lehce nadprůměrné (Princ z Persie: Písky času), obvykle však padaly do nevýrazné šedi (Tomb Raider), leckdy šlo i o totální průšvihy (Dungeon Siege).

Výmluvné je koneckonců to, že v průměru recenzí na webu Rotten Tomatoes si nejlépe vedly oddychovky Pokémon: Detektiv Pikachu (68 procent) a Ježek Sonic (63 procent). Nejvýdělečnější herní adaptací je zatím Warcraft (439 milionů dolarů), který těží z populárního jména a atraktivního fantasy prostředí, ale ani ten nijak geniální zábavu nenabídl.

Zapojená známá jména by však mohla značit změnu k lepšímu. Naposledy se mluvilo právě o Chadovi Stahelskim, který natočí adaptaci herního hitu loňského léta Ghost of Tsushima, akční adventury zasazené do Japonska třináctého století. Hry se prodalo přes šest a půl milionu kopií a neokoukané kulisy mohou posloužit skvěle i jako základ velkolepé podívané, za níž stojí Sony Pictures a PlayStation Productions.

Ghost of Tsushima

Sony se do převádění videoher na plátno vůbec pustilo zostra. Už 11. února 2022 má mít premiéru film Uncharted podle stejnojmenné série dobrodružných akčních adventur. Hlavního hrdinu Nathana Drakea ztvární již zmiňovaný Tom Holland (Spider-Man), vedle něj se objeví také Mark Wahlberg nebo Antonio Banderas.

Uncharted

Film má za sebou dost složitý vývoj, chystat se začal už v roce 2008, původně měl hrát hlavní roli právě Wahlberg. Vystřídalo se u něj sedm režisérů, až nakonec volba padla na Rubena Fleischera, který má za sebou třeba komiksovku Venom.

Velkou pozornost k sobě poutá další seriál podle hry The Last of Us, jiné eso od Sony. V survival titulu musel pašerák Joel převést teenagerku Ellie přes postapokalyptické Spojené státy blízké budoucnosti, hra se dočkala i druhého dílu. Seriál má však vycházet z jedničky. Stojí za ním Craig Mazin, v hlavních rolích se objeví Pedro Pascal (Mandalorian) jako Joel a Bella Ramsey (Hra o trůny) jako Ellie. Datum vydání zatím neznáme.

The Last of Us

A do třetice Sony: už letos v září by měl mít premiéru film Resident Evil: Welcome to Racoon City podle hororové série videoher. Snímek se vrací k prvním dvěma dílům a odehrává se v roce 1998. V hlavní roli bude Kaya Scodelario, známá třeba z posledních Pirátů z Karibiku.

Vůbec nejblíž je premiéra akčního filmu Mortal Kombat, který HBO Max uvede již 16. dubna (datum české premiéry zatím není známé). Jde o reboot série filmů z devadesátých let, přičemž zejména ten úplně první z roku 1995 s Christopherem Lambertem v jedné z rolí má takřka kultovní status. Snímky vycházejí ze série videoherních bojovek, jejichž první díl vyšel v roce 1992 a (zatím) poslední před dvěma roky.

Jediný další film s konkrétním datem premiéry je pokračování Ježka Sonica, který se stal šestým nejvýdělečnějším filmem loňského roku (zhruba 320 milionů dolarů, vidět ho můžete na HBO GO). Dvojka vyjde 8. dubna 2022.

Na počátku příštího roku bychom se také konečně měli dočkat seriálu podle sci-fi akčních her Halo, který se bude odehrávat v 26. století a zaměří se na boj lidstva proti mimozemské rase Covenantů. V hlavních rolích se objeví Pablo Schreiber (The Wire) a Natasha McElhone (Californication) a půjde o jeden ze stěžejních projektů nedávno spuštěné streamovací služby Paramount+.

Nadějně zní také připravovaný seriál podle postapokalyptické videoherní značky Fallout, za nímž stojí Jonathan Nolan a Lisa Joy, známí jako tvůrci Westworldu. Objevit se má na Amazon Prime Video.

Fallout

Vzniká i spoustu dalších snímků, bližší detaily o nich ale obvykle neznáme. Potenciálním trhákem může být film podle velepopulární akční série Call of Duty, které se prodalo přes 300 milionů kopií. Snímek se chystá i podle další známé akční značky Gears of War. Slibně zní i spojení Assassin’s Creed a Netflixu, který na motivy oblíbené asasínské videohry připravuje seriál. 

Peter Sollett režíruje film podle Minecraftu, jenž měl mít premiéru v roce 2022, kvůli pandemii se však vydání odložilo na neurčito. Připravuje se snímek na motivy japonského hitu Metal Gear Solid, komiksové akce Borderlands nebo také druhý díl rebootovaného Tomb Raidera s Aliciou Vikander v hlavní roli Lary Croft. O kvantitu videoherních adaptací se tak bát nemusíme, snad se mezi nimi najde i kvalita.