Provozní ztráta britského výrobce luxusních automobilů Aston Martin se vloni zvýšila o 85 procent na 141,8 milionu liber, což je zhruba 3,8 miliardy korun. Ve středu to firma uvedla v tiskové zprávě.

Objem prodeje však vzrostl o čtyři procenta na 6412 vozů a tržby díky vyšším prodejním cenám stouply o 26 procent na 1,38 miliardy liber.

Bez zahrnutí některých mimořádných položek provozní ztráta stoupla o 59 procent zhruba na 118 milionů liber. Byla tak nižší, než očekávali analytici.

Automobilka uvedla, že nadále registruje silnou poptávku u všech svých produktových řad. Upozornila, že loňskému růstu objemu prodeje nezabránily ani problémy v dodavatelském řetězci a logistice, které se projevily zejména ve druhém a třetím čtvrtletí.

Ve čtvrtém čtvrtletí se prodej meziročně zvýšil o 22 procent na 2352 vozů. Automobilka dnes předpověděla, že v celém letošním roce by se měl prodej pohybovat v blízkosti 7 tisíc vozů.

Automobilka Aston Martin byla založena před více než sto lety a její auta proslavil mimo jiné fiktivní tajný agent James Bond. V roce 2018 firma uvedla své akcie na londýnskou burzu.