Vakcína AstraZeneca je bezpečná, potvrdila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) poté, co prozkoumala okolnosti úmrtí, u kterých vzniklo podezření, že by je mohlo způsobit právě očkování tímto přípravkem. 

Ve zprávě EMA se uvádí, že vakcína není spojena se zvýšením celkového rizika vzniku krevních sraženin, tedy tromboembolických příhod, a že neexistují žádné důkazy o problému, který by se týkal konkrétních šarží vakcíny nebo konkrétních výrobních závodů. 

Výbor pro bezpečnost EMA tak předběžné přezkoumání případů krevních sraženin uzavřel s tím, že přínosy vakcíny v boji proti nemoci covid-19, která sama o sobě vede k problémům se srážením krve a může být smrtelná, nadále převažují nad rizikem vedlejších účinků.

„Je to bezpečná a účinná vakcína,“ prohlásila šéfka EMA Emer Cooke. „Pokud jde o mě, nechala bych se očkovat hned zítra,“ dodala. 

Odborníci, kteří okolnosti úmrtí zkoumali, nicméně připustili, že vakcína může být spojena s velmi vzácnými případy krevních sraženin spojených s trombocytopenií, tedy s nízkou hladinou krevních destiček, včetně vzácných případů sraženin v cévách odvádějících krev z mozku.

Jedná se ale o skutečně vzácné případy. K 16. březnu dostalo vakcínu přibližně dvacet milionů lidí a EMA ke stejnému dni dostala hlášení o pětadvaceti případech krevních sraženin. 

Velkou pozornost věnovali odborníci devíti konkrétním případům úmrtí, z nichž většina se vyskytla u lidí mladších pětapadesáti let a převážně šlo o ženy. Příčinná souvislost s vakcínou se sice neprokázala, ale problém si podle EMA zaslouží další analýzu. 

EMA nabádá, že by měl očkovaný okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a uvést, že byl očkován, pokud by se po očkování vakcínou AstraZeneca objevil některý z následujících příznaků: dušnost, bolest na hrudi nebo žaludku, otok nebo chlad v ruce nebo noze, silné nebo zhoršující se bolesti hlavy nebo rozmazané vidění po očkování, trvalé krvácení, několik malých modřin, načervenalé nebo purpurové skvrny nebo krevní puchýře pod kůží.