Josef Mašín zamával do kamery, popřál všem krásné Vánoce a také to, ať se dílu daří. Měl na mysli knihu, která je o něm.

Pod názvem Dokud není konec ji napsal redaktor Forbesu Filip Saiver. A i když její protagonista ani v případě křtu neporušil své rozhodnutí nevrátit se do České republiky, zúčastnil se alespoň prostřednictvím videopozdravu.

Podzemní prostor pražské Point Gallery zaplnilo přes padesát pozvaných hostů, aby na svět přivítali dílo, o němž autor prohlašuje, že to byla nejkrásnější práce jeho profesní dráhy. „Navzájem jsme si s Filipem sedli, byl to fajn pokec,“ usmíval se i hrdina publikace Josef Mašín na videu natočeném speciálně pro křest ze svého sídla v kalifornské Santa Barbaře.

Nápad na knihu o posledním žijícím členovi odbojové skupiny bratrů Mašínů se odvíjel od rozhovoru pro květnové vydání magazínu Forbes.

Už ten se nevěnoval pouze událostem z padesátých let minulého století, kdy mladí muži kolem Josefa a Ctirada Mašína zahájili otevřený boj proti krutému totalitnímu režimu v tehdejším Československu. Rozhovor mapoval i dalších sedmdesát let, které Josef Mašín prožil po dramatickém probití se do svobodného světa.

Dál se snažil bojovat proti komunismu a v kontextu tohoto boje prožil i velkolepé byznysové dobrodružství. Tak velkolepé, že jej časopisecký rozhovor nemohl zcela obsáhnout.

„Proto jsem se za Josefem do Kalifornie vrátil a dlouhé hodiny jsme spolu mluvili. Výsledkem povídání je tato kniha,“ vysvětluje Filip Saiver. „Napsat ji se k našemu magazínu hodilo – píšeme především o inspiraci, svobodě a hodnotách, které z ní plynou. Josef Mašín tohle všechno bezezbytku splňuje,“ doplnil ho na křtu šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek.

O hudební doprovod se postarala Barbora Pošepná alias DJ Barbara.

Ten společně s autorem, jeho dcerou a spolumajitelem Forbesu Peterem Bareczem knihu pokřtili. Přípitku přihlíželi například kavárník Ondřej Kobza, režisér Viktor Tauš, módní návrhářka Liběna Rochová a mnozí další. Následně proběhla improvizovaná autogramiáda.

Knihu Dokud není konec lze objednat na našem e-shopu.