Mitche Altmana proslavil především jeho provokativní vynález dálkového ovladače TV-B-Gone, klíčenky, která dokáže vypnout televizory na veřejných místech. Do dnešních dnů ji vyrábí společnost Cornfield Electronics, které je generálním ředitelem. Jeho kariéra je ale mnohem zajímavější.

V polovině osmdesátých let stál u zrodu prvních technologií virtuální reality a na konci devadesátých let v Silicon Valley spoluzaložil úspěšný startup 3ware. Je také spoluzakladatelem hackerspace Noisebridge v San Francisku. V posledních letech Mitch především vystupuje, přednáší, vede workshopy po celém světě a propaguje hackerspaces a open source hardware.

My jsme ho potkali na letošním brněnském festivalu Maker Faire a bavili se s ním o roli armády v americké ekonomice, slabinách současné startupové a venture kapitálové kultury, o tom, jak nás technologie ovlivňují v dobrém i negativním smyslu a také o tom, proč není kultura růstu vždy tím ideálním řešením.

S hnutím Maker Faire máte poměrně dlouhou historii, pohyboval jste se ostatně u zrodu hackerspace kultury. Jak jste se k tomu všemu dostal?

Od útlého dětství jsem si hrál s elektronikou, byl to tehdy celý můj svět. Jako kluk jsem byl dost šikanovaný, a tak jsem vyrůstal ve svém vlastním světě, přál jsem si najít kamarády, ale nebylo to tehdy snadné, alespoň tam, kde jsem žil (Altman vyrůstal v Highland Parku v Illinois, pozn. redakce). A to mě mnohem později přivedlo až k tvořivé kultuře Maker Faire, hacker spaců, Fab labs a tak dál.

Forbes Digital Premium