Je zima, brzo tma, a navrch pandemie, kdy je lepší zůstat večer doma ve společnosti dobrého filmu nebo seriálu. Každý den vám proto přineseme jeden redakční tip, který vám ušetří hledání na vaší oblíbené streamovací platformě.

Fascinace filmy a seriály z prostředí britské aristokracie tady s námi je už dlouho a nejspíš ještě nějakou dobu nepomine, vzpomeňme třeba na loňskou celospolečenskou posedlost seriálem Bridgerton.

O něco starší Panství Downton sice obsahuje výrazně méně lechtivých scén, extravagantních kostýmů i písní Billie Eilish, ale jde o crème de la crème této kategorie, a pokud jste ho ještě neviděli, měli byste to napravit. Ideálně dneska večer.

Zatímco původní seriál na Netflixu nenajdete (a i když ho rozhodně doporučujeme, je přece jen poměrně časově náročný), stejnojmenný film z roku 2019 na české verzi streamovacího gigantu je a stojí za to si ho pustit kvůli dvěma hlavním důvodům.

Zaprvé, není sice vánoční, ale protože je Panství Downton jedním z těch ultimátních „feel good“ filmů, pomůže vám naladit se na pohodovou vlnu, která by měla být s adventním časem spojena.

Pokud jste seriál neviděli, vypůjčíme si shrnutí jednoho uživatele sociální sítě Tumblr, který ho popisuje jako: „Příběh aristokratické rodiny a jejích sloužících, kteří přicházejí s čím dál tím hloupějšími způsoby, jak si komplikovat život.“ A s trochou nadsázky to vlastně není tak daleko od pravdy.

Film se odehrává v roce 1927 a za ústřední rodinou Crawleyových místo Ježíška zavítají král Jiří s královnou Marií. Během návštěvy se řeší dědické spory, navazují se milostné vztahy, mstí se nepříjemnému a povýšenému královskému personálu a všechno to samozřejmě dobře dopadne. To vše se zachováním patřičné elegance a trochou zkostnatělých pravidel, bez kterých by tenhle útěk do nablýskané reality dvacátých let minulého století před hospodářskou krizí nebyl kompletní.

Druhý důvod je ten, že příští rok na jaře jde do kin druhý díl a je jasné, že tím pádem je potřeba se na něj připravit. Ústřední rodina se sice tentokrát přenese z anglického venkova do prostředí jižní Francie, z traileru to ale zatím vypadá, že výsledek nebude o nic méně majestátní než původní seriál a předcházející film. Nechybí ani hlavní trumf celé značky, Maggie Smith jako lady Violet Crawley a její suché průpovídky.

Takže máte neprůstřelnou záminku, proč si film dneska večer pustit. Navíc přenést se alespoň na chvíli do světa, kde největším problémem je použití špatného příboru před královnou, je fajn takřka kdykoli.