Lodě nejsou pro designéry Mercedesu žádnou novinkou, sportovní auta zaštítěná společností Mercedes-AMG už jednu inspirovala. I tak je ale novinka Arrow460-Granturismo, kterou Mercedes-Benz nedávno představil, v lecčems výjimečná. Je to první loď, kterou automobilka navrhla tzv. „in-house“ a taky jedno z mála futuristických plavidel, která skutečně existují.

Postavit ho pomáhali inženýři ze Silver Arrows Marine a od konce dubna můžete na tenhle stříbrný zázrak narazit u pobřeží francouzské Nice. A kdybyste si nebyli jistí, že vidíte skutečně tuhle loď, tak se koukejte po jméně. Jmenuje se – překvapivě – Mercedes.

jachta zepredu

Po neautomobilovém sektoru Mercedes-Benz pošilhával už od roku 2010, kdy jeho designéři začali pracovat s vybranými partnery na nejrůznějších luxusních neautomobilových produktech. A co může být luxusnější, než svět francouzské Riviéry a jacht.

První návrhy téhle lodi vznikly v roce 2013 a už tehdy bylo jasné, že Mercedesu jde o jediné – vnést do poměrně konzervativního světa lodního designu a technologií trochu čerstvého vzduchu a krásy.

mercedes uvod

„Díky této spolupráci se nám podařilo přinést naše zkušenosti do pro nás zatím neprozkoumaného sektoru a vytvořili jsme tak třeba zcela unikátní lodní motor,“ řekl při představení Arrow460-Granturismo viceprezident designérského oddělení Daimler AG Gorden Wagener.

„Tahle jachta ztělesňuje naši filozofii smyslnosti a čistoty. Je prostě sexy a cool a zároveň je udělaná chytře a s vášní,“ dodává muž, který Mercedes dlouhodobě tlačí do sektoru luxusního zboží a doufá, že se mu z automobilky podaří vybudovat společnost na nejrůznější požitky.

jachta zhora

Ron Gibbs, který vede Silver Arrows Marine, k tomu přidává: „Všechno na Arrow460-Granturismo je jedinečné – od samotného konceptu až po ten nejmenší detail. Spojením s Mercedes-Benz jsme vytvořili nový návrhářský jazyk i technologie. Zkrátka je to úplně nová kategorie motorových lodí.“

Na 14 metrů dlouhou jachtu se vejde až deset lidí, kteří se po vodě mohou prohánět díky motoru o výkonu 960 koní. Kromě toho do vybavení patří i stahovatelná okna včetně toho čelního, dřevěný interiér a podlaha ze speciálního, ekologicky udržitelného materiálu a speciální osvětlení.

Vše je oblé a elegantní tak, aby na sebe loď poutala pozornost na první pohled. A to zejména z boku, odkud vypadá jako skutečné auto na vodě. Konkrétně koncept Mercedes-Benz F015, který automobilka představila společně s ní.

F105