skip to main content

Autobusem za půl milionu. Nejdelší cesta vede z Londýna do Indie i přes Prahu

1 minuta čtení

Nejdelší autobusová cesta světa si to namíří z Dillí do Londýna nebo obráceně. Indická cestovní kancelář Adventures Overland se chystá vypravit dvacet luxusních busů, každý pro dvacet lidí, které projedou během 70 dní 18 zemí. Zpátky se pak musí cestující vrátit letadlem. Pokud si tedy to samé nechtějí střihnout znovu ještě jednou.

Na trase inspirované legendárními Hippie Trail ze šedesátých let minulého století je jednou ze zastávek i Praha, ale cestující může vystoupit a prohlédnout si například i myanmarské pagody, Moskvu nebo Velkou čínskou zeď.

Reklama

Za cestu hop-on/hop-off dlouhou 20 tisíc kilometrů si cestovka účtuje 20 tisíc dolarů. Žádná levná záležitost, ale kdo nebude chtít jet celou trasu, může se přidat na čtyřech různých místech. Že cena cestovatele neděsí, a naopak je nápad zlákal, potvrzuje už 40 tisíc zájemců, kteří se společnosti ozvali. A to se má celá akce odstartovat až na jaře příštího roku, pokud pandemická situace umožní.

Cestovku vlastní dva cestovatelští nadšenci z Indie, Tushar Agarwal a Sanjay Madan. Cestu z indické do britské metropole už několikrát podnikli, ovšem s tím rozdílem, že jejich klienti jeli v konvoji auty. Jenže ne každý chce a vydrží tak dlouho řídit, a proto se turistům rozhodli nabídnout možnost, kde tahle povinnost odpadne.

Reklama

Agarwal se svěřil CNN Travel, že prvotní inspirací pro něj byla jeho jízda z Londýna do Dillí, kterou absolvoval před deseti lety. Na svých webových stránkách uvádí, že překonal několik národních i světových cestovatelských rekordů, v rámci jednoho z nich mimo jiné projel padesáti zeměmi šesti kontinentů a urazil na 90 tisíc kilometrů.

Se svým společníkem organizovali také například zájezdy přes zamrzlá ruská jezera nebo po Islandu. Jejich klienty jsou lidé nejrůznějšího věku. Jak Agarwal poznamenává: od pěti do pětasedmdesáti let.

Prvenství v nejdelších cestách autobusem dosud patří dopravě v Jižní Americe, kde téměř chybí přeshraniční železniční síť. Například autobusová linka (tedy nikoli zájezd typu hop-on/hop-off) mezi Peru a Brazílií je dlouhá 6200 kilometrů, trvá 102 hodin a stojí okolo 5 tisíc korun. Přestávky se na ní dělají dvě denně na občerstvení a WC.

Milovníci dlouhých jízd autobusem si přijdou na své i mezi New Yorkem a San Franciscem, trasa měří bezmála 4700 kilometrů a zvládne se za 75 hodin. Staví se například v Pittsburghu nebo Salt Lake City.

Reklama
Reklama