V souladu s očekáváním. Tak se jeví finanční ukazatele, které Avast zveřejnil za loňský rok. Původně antivirová společnost, která dnes chrání téměř půl miliardy uživatelů po celém světě, loni zaznamenala tržby 873,1 milionu dolarů (20,3 miliardy korun). Očištěný provozní zisk EBITDA vzrostl téměř o osm procent na 483 milionů dolarů (11,2 miliardy korun). EBITDA marže se tak stále drží v nadpolovičním režimu, konkrétně na úrovni 55,3 procenta.

 „Mám radost, že mohu i letos oznámit velice dobré výsledky v souladu s očekáváním představenstva,“ uvedl generální ředitel Ondřej Vlček. „Jádro podnikání Avastu a naše klíčové silné stránky zůstávají nezměněny. Naše zaměření na cross-sell a up-sell, lokalizační strategie a nové verze produktů nadále přispívají k dobrému růstu.“ 

Ondřej Vlček (vpravo) se svým předchůdcem ve funkci CEO Avastu Vincem Stecklerem

Avast také uvedl, že celková dividenda za loňský rok činí 14,7 centu na akcii, což představuje nárůst o 8,1 procenta, a také, že mu stoupl počet zákazníků – a to jak na zavedených trzích, jako jsou Spojené státy, tak na trzích nových. V jihovýchodní Asii se počet spotřebitelů zvýšil o 19 procent a ve střední a východní Evropě o 13 procent.

Vlček ve svém vyjádření slíbil další růst. „Za celý rok 2020 za skupinu očekáváme organický růst tržeb ve středně jednociferném řádu a stabilní hodnotu EBITDA marže,“ prohlásil.

Je ovšem otázka, co s letošními výsledky Avastu udělá nedávná kauza ohledně sdílení uživatelských dat. Poté, co se ukázalo, že kvůli párování s databázemi třetích stran lze anonymizovaná data přiřadit ke konkrétním uživatelům, odepsala firma na burze zhruba třetinu hodnoty. 

Akcie Avastu na londýnské burze. Na konci ledna je jasně patrný ostrý propad spojený s kauzou Jumpshot.

Avast už poskytování dat své dceřiné firmě Jumpshot v lednu ukončil a ve výroční zprávě uvedl, že tak „přizpůsobil své nabídkové portfolio základním hodnotám ochrany dat a soukromí uživatelů“.

„Pro nadcházející rok připravujeme řadu produktů, na kterou se moc těšíme. I v roce 2020 očekáváme zdravý růst a jsme si i nadále jisti dlouhodobým směřováním firmy,“ dodal Vlček.

Investor Ondřej Tomek, který do akcií Avastu nedávno mohutně investoval, se minulý týden v rozhovoru pro Forbes podivoval, proč firma kvůli pěti procentům příjmů riskovala celou svou kredibilitu.

„Nechápu, proč tato data vůbec prodávali. Oni jsou bezpečnostní software. Jejich posláním, na kterém vydělávají peníze, je data chránit. Svým způsobem obchodují s důvěrou. Je to, jako kdybyste se šel léčit k doktorovi, který zároveň prodává lidské orgány. Jak moc mu budete věřit, že vás chce udržet živého?“ ptá se Tomek.

Ten pokles akcií po kauze Jumpshot využil k posílení své investiční pozice. „Přikoupil jsem hodně, ačkoli si nemyslím, že by byl Avast nějaká investiční ‚raketa‘, spíš je to běžící býk, který může stále dobře táhnout. Má rozkročený, vysokomaržový a prozatím stabilní byznys.“

V tomto pohledu není sám. Z analytiků sledovaných Bloombergem jich tucet doporučuje titul kupovat a pouze dva prodávat.