skip to main content

Banánová epidemie. Komu se povedly nejvtipnější reakce?

Svět zachvátila virální bananepie. Už přes týden se šíří z uměleckého veletrhu Art Basel Miami, kde vyvolal poprask prodej díla Comedian od Maurizia Cattelana za 120 tisíc dolarů. Neboli banánu připlácnutého páskou na zeď, který pak jiný umělec Davida Datun v rámci své performance snědl.

Značky napříč planetou se předhánějí ve výrobě memů s vlastními produkty. Jen málokteří marketéři však zapojili invenci a posunuli se dál od pouhé kopie původního konceptu. Jako obvykle mezi prvními reagovala česká Ikea, která takto propaguje lepicí pásku s jazykolamným názvem.

Zapojila se i značka francouzských minerálek Perrier.

Reklama

A pozadu nemohla zůstat ani příznačně pojmenovaná americká oděvní značka Banana Republic.

S povedeným vtípkem „na druhou“ přišel třeba Heinz Brasil.

A skoro stejně se k banánové kauze vyjádřila i francouzská pobočka fastfoodového řetězce Burger King.

Sociální cestovka Pragulic, která organizuje prohlídky Prahy s průvodci z řad lidí bez domova, dokonce pořádá vlastní banánovou dražbu. Pokud chcete přispět jejím klientům na vánoční svařák, běží do 17. prosince.

Reklama

Sociální sítě taky zaplavil bananart umělců, kteří s podobným nápadem jako Cattelan přišli mnohem dřív. Jen kolem něj nedokázali roztočit globální šílenství. Street artist Evgeny Ches se vytasil s graffiti, které už v roce 2015 namaloval na hřbitovní zeď.

Nizozemská umělkyně Carine Weve zveřejnila snímek obrazovky s banánem připevněným na plátno pomocí plastových stahovacích pásek. Metadata datují její práci do roku 2006, kdy byla studentkou Královské akademie umění.

Cattelan moc dobře ví, jak vytvořit senzaci. The Comedian je krotší verzí jeho práce A Perfect Day z roku 1999, kdy na galerijní stěnu přilepil svého galeristu. Ten v rámci vernisáže zkolaboval, a akci tak „vylepšil“ příjezd záchranky.

K nejvtipnějším memům inspirovaným Cattelanovým Komikem patří nová verze Michelangelova Stvoření Adama.

Banánový virus zachvátil i celebrity. Mezi prvními zareagovala exmodelka a herečka Brook Shields.

A otázkou chvilky bylo, kdy se na zdi ocitne Donald Trump.

Reklama
Reklama