Banka Creditas miliardáře Pavla Hubáčka se stala novým vlastníkem Expobank CZ, která měla vazby na Rusko. Obě finanční instituce budou v nejbližších letech fungovat samostatně a pro jejich klienty ani zaměstnance se nyní nic nemění. Transakci odsouhlasily Česká národní banka i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kupní cenu banky nezveřejnily.

„Vítáme rychlé schválení regulátorů. Koupě Expobank CZ je plně v souladu s naší růstovou strategií. Obchodní modely Banky Creditas i Expobank CZ se vzájemně vhodně doplňují, a může tak dojít k dalšímu rozšíření produktů a rozvoji služeb pro klienty,“ uvedl předseda představenstva Creditasu Vladimír Hořejší.

Změnu si pochvaluje i předseda představenstva Expobank CZ Petr Krumphanzl. Strategií bude podle něj využít synergií mezi oběma společnostmi a zázemí silného ryze českého vlastníka. Dodal, že se Expobank CZ bude dále koncentrovat zejména na retailové bankovnictví a poskytování služeb s maximálním využitím moderních technologií.

„Za pozoruhodnou považuji rychlost, se kterou se podařilo transakci uzavřít. Obecně totiž platí, že akvizice na bankovním trhu patří mezi ty komplikovanější, v Česku i v zahraničí. Ocenění bankovních aktiv je složité zejména v době, kdy se významně mění úrokové sazby a narůstá nejistota ohledně rizikovosti úvěrového portfolia,“ uvedl partner KPMG zodpovědný za fúze a akvizice Igor Mesenský, který převzetí Expobank zprostředkoval na straně kupujícího.

Banka Creditas, která je součástí investiční skupiny Creditas, patří mezi středně velké banky a její bilanční suma je aktuálně téměř sto miliard korun. Oproti tomu je Expobank CZ menší banka s bilanční sumou 12 miliard korun.