Do čela přední české banky letos usedl nový šéf. Vedení finanční instituce vyměnil za paragrafy, ekonomické krize se nebojí a věří, že banka není jen o penězích.

Jako student si dal dvě možnosti: buď se stane právníkem, nebo založí vlastní banku. Advokacii nakonec vyměnil za kariéru v byznyse, z prestižní právnické firmy odešel do londýnského City, aby se svým vzděláním pomáhal řídit rizika bankéřům.

Před třemi lety pak dostal na starost celou strategii české ČSOB a osvědčil se natolik, že mu belgická bankovní skupina později svěřila svou odnož v Irsku.

„Kromě zjednodušené představy o tom, jak snadné je asi založit vlastní banku, jsem si z mládí odnesl ještě jednu věc. Přesvědčení, že hranice neexistují, jsou jenom v našich hlavách,“ vzpomíná dnes padesátiletý Aleš Blažek.

„Tuhle myšlenku jsem kdysi vyčetl v knize norského cestovatele Thora Heyerdahla a jako český kluk, který se na začátku milénia zjevil v managementu nadnárodní společnosti v Londýně, jsem se na ni upnul.“

Tohle motto razí šéf ČSOB nejen z hlediska geografie, ale především smýšlení. Instituce tak i letos investuje stovky milionů korun do digitalizace, zároveň se připravuje na případné ekonomické těžkosti, které aktuální situace může přinést. „Útlum trhu bude ale jen dočasný, věřím, že se nám krize podaří brzy vyřešit,“ myslí si Aleš Blažek. 

Když jsme se viděli těsně po vašem nástupu do funkce, byl jste v jednom kole. Uklidnilo se to? 

To se musíte zeptat mojí paní. Ta říká, že mě vidí stejně často, jako když jsem řídil banku v Irsku. Musím přiznat, že se nenudím – kromě práce v Praze jezdím každý týden na zasedání představenstva do Belgie, kromě toho jsem si dal závazek poznávat lidi na pobočkách v regionech, takže za nimi jezdím po celém Česku.

Měl jsem ale štěstí na úžasné lidi kolem mě, kteří mi moji práci v mnohém usnadňují. Ta funkce je náročná, ale s tím jsem do toho šel. 

Jaký byl ten půlrok pro ČSOB? 

Minulý půlrok, stejně jako celý rok, bude myslím pro ČSOB velmi úspěšný. Samozřejmě máme výhodu vyšších úrokových sazeb, kromě toho se ale v prvním čtvrtletí velmi dařilo i celé české ekonomice. Máme velmi nízké náklady na úvěrové riziko, naši klienti jsou stále solventní a úspěšní, a to nám zajisté pomáhá dosahovat dobrých výsledků.

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium