České spořitelně vzrostl za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně téměř o 40 procent na 15 miliard korun. Provozní zisk se zvýšil o 35,6 procenta na 22 miliard korun a provozní výnosy o 21,8 procenta na 37,8 miliardy korun. Vyplývá to z konsolidovaných výsledků hospodaření, které Česká spořitelna zveřejnila na svých internetových stránkách.

Podle banky je za zvýšením provozního zisku zejména obchodní růst a celkový vývoj po pandemii covidu-19. Nejdůležitější složkou provozních výnosů je čistý úrokový výnos, který se v meziročním srovnání zvýšil o 24 procent na 27,6 miliardy korun.

Rostly klientské úvěry i vklady, vývoj podpořily také investice do dluhopisů. „Čistý úrokový výnos byl též pozitivně ovlivněn prostředím vyšších úrokových sazeb odrážejících se na straně úvěrů a vkladů,“ uvedla banka.

Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank, která Českou spořitelnu vlastní, zvýšila v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk meziročně o 13,5 procenta na 1,65 miliardy eur, v přepočtu zhruba 40 miliard korun. Firma, která je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy, to uvedla v páteční výsledkové zprávě.

Komerční banka hlásí čistý zisk ještě vyšší. Za první tři čtvrtletí letošního roku vzrostl meziročně o 51,1 procenta na 12,9 miliardy korun. Výnosy stouply o 28,2 procenta na 29 miliard. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila banka.

Loňský výsledek ovlivnila stejně jako u České spořitelny protiepidemická opatření. Úrokové sazby byly navíc loni výrazně nižší. Celkový objem úvěrů skupiny Komerční banky letos v prvních třech čtvrtletích stoupl, ale například objem nově poskytnutých půjček na bydlení se výrazně propadl.

„Rizikový profil úvěrového portfolia je odolný, přestože jsme zaznamenali zhoršující se ukazatele důvěry mezi podniky a spotřebiteli,“ sdělil generální ředitel banky Jan Juchelka. Za celý rok očekává banka meziroční nárůst čistých bankovních výnosů o více než 20 procent.

Skupině Société Générale, která Komerční banku vlastní, meziročně klesl čistý zisk v letošním třetím čtvrtletí o 6,4 procenta na 1,498 miliardy eur, v přepočtu asi 36,6 miliardy korun. Vyplývá to z výsledkové zprávy zveřejněné v pátek.

Vláda chce zavést pro některé firmy, včetně bank, daň z mimořádných zisků, která má sloužit k pokrytí nákladů se zvládáním energetické krize. Na podobě daně se v pátek podle ministra financí Zbyňka Stanjury koalice shodla. Česká bankovní asociace to kritizuje jako neefektivní a nesystémové řešení.