Tajemný umělec Banksy zveřejnil na svém instagramu video, v němž projíždí svým karavanem přímořskými městečky na východě Anglie. Aniž by ve videu odhalil svou tvář, krátce v něm dokumentuje práci na graffiti, které se záhadně objevily na místních zdech. Umělec tak potvrdil své autorství o kterém se v posledních dnech spekulovalo.

Kromě nástěnných kreseb ve videu Banksy zdobí například i sochy. V jeho kresbách můžeme vidět tančící pár a harmonikáře na střeše autobusové zastávky, kraba poustevníka, který pronajímá prázdné lastury, nebo krysu, která u pláže relaxuje na lehátku a popíjí míchaný drink. 

Banksyho graffiti jsou známé tím, že často nějakým způsobem zasahují či kooperují se svým okolím a hravě jej využívají. Zároveň upozorňují na sociální nerovnosti, ignoraci klimatické krize a další globální problémy.

Zatímco někteří obyvatelé anglických přímořských městeček se pro CNN vyjádřili o graffiti jako o „bezduchém vandalismu“, Banksyho díla se na světových aukcích prodávají za miliony dolarů. 

Začátkem tohoto roku byl v londýnské aukční síni Christie’s vydražen obraz chlapce, který si hraje s panenkou zdravotní sestry s názvem „Game Changer“. Obraz se prodal za 23,1 milionů dolarů a tím vytvořil Banksyho prodejní rekord. Peníze z výtěžku byly dle Reuters darovány na podporu zdravotníků.

Identita pouličního umělce zůstává i po letech jeho celosvětové popularity předmětem spekulací. Proslavil se například skartováním svého díla Dívka s balónem po ukončení dražby obrazu. Svá kritická díla sprejoval i na zdi domů v pásmu Gazy, kam se údajně dostal pašeráckými tunely.