Jestli jste vyrůstali s kultovním americkým seriálem The Simpsons, asi víte, že jeho tvůrci v čele s Mattem Groeningem si s úvodní znělkou často hrají. První moment, kdy je dobré zbystřit, přichází už s Bartovým psaním vět na tabuli a druhý v závěru, kdy se rodinka společně usadí na gauči.

A když si k těmhle variacím přizve Groeningův tým navíc externí umělce, dostane úvod úplně nový kabát. Podívejte se na ty nejzajímavější.


 Banksy

Banksyho pouliční tvorba satiricky glosuje dění ve společnosti, čemuž dostál i v případě Simpsonů – úvodní znělku pro epizodu MoneyBart, s níž si britský umělec pohrál před pěti lety, pojal jako kritiku pracovních poměrů v jihokorejském Soulu, kam vysílací společnost Fox přesunula dílčí animaci postaviček.

Po rozverném začátku, který se odehrává klasicky ve Springfieldu, se tón scény rychle změní a kamera zavede diváky do pochmurné továrny, kde animátoři pracují v toxických podmínkách a jako vycpávky pro figurky Barta používají rozcupovaná koťata. Tvůrci vzali Banksyho šťouchnutí sportovně. „Takhle to dopadá, když outsourcujete,“ vtipkoval tehdy producent seriálu Al Jean.


 Guillermo del Toro 

V intru halloweenského speciálu z dílny mexického filmového režiséra Guillerma del Tora padají postavám hlavy, na jiné se slétá hejno havranů a dojde i na zombies. Dvacátý čtvrtý Treehouse of Horror, jak se říká simpsonovskému halloweenskému vydání, je prošpikovaný narážkami na horory od Psycha po Addamsovu rodinu.

Roli si tu střihnul i americký spisovatel hororů Stephen King, který píše po zdi Bartovi po boku heslo „Samá práce a žádná zábava dělá z Jacka hlupáka“. Del Toro tím vzdává hold Kingovu kultovnímu dílu Osvícení.


 8-bit-styl

Intro k dílu My Fare Lady dostalo oldschoolový kabát a připomíná vizuál z dob Game Boye. Australští pixeloví animátoři Paul Robertson a Ivan Dixon namalovali Barta, jak píše na tabuli: „Pixelové umění není opravdové umění“. Mnozí by ale nesouhlasili. Znělka totiž vzbudila mimořádně nadšené reakce i v médiích – podle serveru TechTimes je „naprosto nádherná“ a Mashable ji označil za „rozkošnou“.


 Michał Socha

Úvod epizody What to expect when Bart’s expecting svěřili tvůrci polskému animátorovi a režisérovi nezávislých snímků Michału Sochovi. Socha vzal diváky na expedici do Homerova těla zevnitř. „Podívali jsme se asi na 500 znělek a stejně jsme neměli tušení, kde začít. Bylo náročné přijít s něčím novým,“ přiznal umělec. Nakonec se zadařilo a nápad s „vnitřní perspektivou“ se zrodil z dvou jednoduchých nákresů.


 Don Hertzfeldt 

Americký filmař, animátor a autor snímku Rejected (který získal nominaci na Oscara) natočil pro Simpsony surrealistické intro, které odstartovalo 26. řadu seriálu. Znělka se odehrává v budoucnosti – píše se „Septembar 36.4, 10,535“ – a je vážně divná.

„Hertzfeldt řekl, že chce udělat Simpsony v daleké budoucnosti, ale nakonec to bylo ještě šílenější, než jsme si mysleli. Ten chlápek je geniální. Doufám, že díky tomuhle se spousta lidí dostane k jeho práci,“ komentoval výsledek producent Al Jean.


 Simpsonovi a Rick a Morty 

Když se Justin Roiland, spoluautor animovaného sci-fi seriálu Ricky a Monty, doslechl, že Matt Groening a jeho parta jsou fanoušky jeho seriálu, rozhodl se je požádat, aby k němu namluvili DVD komentář.

Nakonec z jejich spolupráce vznikla i znělka, která kombinuje světy obou seriálů. Podle Groeninga může fungovat jako mini epizoda. „Skalním fanouškům Rickyho a Mortyho to vyrazí dech,“ dodal.


Breaking Bad 

Epizodou What animated women want vám Simpsonovi připomenou americký seriál Breaking Bad (Perníkový táta), který se točí kolem výroby a prodeje drog. March tu vyrábí psychedelické modré cup cakes a Homer se zjeví v klobouku, který je poznávacím znakem hlavního protagonisty Breaking Bad Heisenberga.


The Ren & Stimpy Show

I v tomhle případě se Simpsonovi spolčili s animovaným seriálem, konkrétně The Ren & Stimpy show. Výsledkem je další bizarní animace. Ostatně, intro vzniklo pro dvacátý šestý Treehouse of Horror, takže s úděsem se počítá. „Při práci na tomto projektu jsem se bavil úplně nejvíc za poslední roky,“ dodal tvůrce The Ren & Stimpy show, John Kricfalusi.