Je jednou z nejpozoruhodnějších postav artové scény 21. století. Pouliční umělec, který pečlivě skrývá svou identitu, aby za něj hovořila pouze díla. Když před dvěma dny na svém Instagramu vyzval zloděje, aby šli na lov do obchodu značky Guess na londýnské Regent street, protože tam bez jeho svolení vystavili jeho umění, zapomněl, že sám není bez viny.

V době, kdy o každém prostřednictvím sociálních sítí víme všechno, je Banksy stále záhadou. Říká se o něm, že se ve skutečnosti jmenuje Robin Gunningham a narodil se v Bristolu. Umělec, který se svými graffiti vymezuje také proti kapitalistické společnosti, prodal Sotheby’s obraz za třicet milionů, aby jej vzápětí zničil skrytý mechanismus. Nyní také zanechal na Ukrajině sedm nových protiválečných děl, včetně poraženého Putina a penisu místo jaderné hlavice.

Kritizován bývá za to, že svou techniku, kdy obrazy na zdi stříká za pomoci šablony, okopíroval u francouzského streetartového umělce Blek le Rata, který v letech 1981 až 1983 působil v Paříži. Jeho ústředním symbolem byla přes šablonu nastříkaná krysa, kterou tvůrce obdivoval jako „jediné zvíře, co dokáže přežít ve městě“.

Styl, jakým Banksy tvoří, je nápadně podobný tomu, jak pracoval Blek le Rat, včetně motivů. Podle britského umělce jde o náhodu. Ale ani obraz, který se sám zničí, nevymyslel jako první. Takzvaná autodestrukční forma umění byla představena v šedesátých letech minulého století Gustavem Metzgerem. Rodák z Bavorska, který se v roce 1939 přistěhoval do Velké Británie, chtěl takovým způsobem upozornit na zkázu způsobenou druhou světovou válkou.

Nicméně, značka Guess zřejmě ze strachu z hněvu Banksyho komunity (na Instagramu ho sleduje 11,8 milionu uživatelů) inkriminovanou prodejnu uzavřela. Oficiální prohlášení stále nevydala, ale uklidňovat ji může kauza z roku 2020. Tehdy se umělec soudil se společností vyrábějící papírové gratulace Full Colour Black za to, že použila jeden z jeho motivů na svá přání.

Případ po dvou letech prohrál, protože Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví nemohl potvrdit Banksyho identitu, a prohlásit ho tedy za jednoznačného vlastníka díla. Podle soudu by musel vystoupit z anonymity, aby mohl uplatňovat nárok na plná autorská práva.