Je to skvělý příběh, který by si měli přečíst všichni členové české nebo jakékoli jiné vlády. A pokud možno se jím inspirovat. Americký prezident v tichosti pracuje na vytvoření elitního technologického týmu, který má změnit fungování státu. Z nejprestižnějších firem v Silicon Valley vytahuje ty nejbrilantnější lidi a nechává je předělat celý vládní IT systém. Zní to jako sci-fi, že?

Reportáž o nové IT partě v Bílém domě a rozhovor s prezidentem Obamou přinesl magazín fastcompany.com. „Vláda nebyla schopná v posledních letech držet krok s moderními technologiemi. Tohle teď chceme napravit,“ říká v něm Obama.

Čtěte také: Chcete podnikat? 6 vlastností, které by měl mít každý nadějný startupista

Všechno to začalo před dvěma lety, když chtěla Obamova vláda spustit server pro zdravotní pojištění Healthcare.gov – a ten nefungoval. Narychlo povolaná hrstka odborníků z Googlu a dalších firem dala během sedmi týdnů všechno do pořádku a zachránila tak prezidentův klíčový projekt. V tu chvíli se zrodil nápad na zřízení stálého týmu v Bílém domě, který by podobným způsobem „uklidil“ i další vládní servery.

„Někdo mi volal, ať přijedu do Washingtonu na setkání technologických firem,“ vypráví Lisa Gelobter, bývalá členka vedení mediálních společností Hulu a Bet Networks. Když dorazila, zjistila, že schůzka se koná v Roosveltově pracovně v západním křídle Bílého domu a že ji vede americký prezident. „Obama nám řekl: osobně zavolám vašim šéfům, manželům a dětem, abych je přemluvil. Tohle musíte vzít,“ udělal překvapené skupince pracovní nabídku, jaká se neodmítá. Lisa neodmítla a neodmítlo ani dalších 139 lidí.

Čtěte také: Zmizte odsud a dalších 12 rad od Romana Staňka, nejúspěšnějšího Čecha v Silicon Valley

Obama pochopil, že jestli má státní web sloužit lidem, bude lepší, když se o něj postarají ti, co tomu rozumí nejlíp. „Technologická komunita je kreativnější, inovativnější a otevřenější novým nápadům než jakýkoli jiný sektor na světě. Měla by mít i jiný cíl, než jen cool hry a aplikace pro mé pubertální dcery,“ vysvětluje americký prezident, proč už rok najímá největší esa IT světa a další rok a půl v tom bude pokračovat.

Momentálně pracují na webu imigračního úřadu, kde zjednodušují proces vydávání ztracených zelených karet. Až skončí, čeká na lidi z Obamova startupu spousta dalších úkolů.