V britském tisku nedávno porovnávali rozdílné chování mužů a žen u holiče. Ženy prý míří ke kadeřníkovi hlavně kvůli módnímu sestřihu. Navíc radostně. U mužů je důvod návštěvy spíše stavovský – přemýšlejí, kam je holičův výtvor společensky zařadí, či nezařadí. Pánové chodí k holiči většinou s neláskou.

Udělal jsem si nedávno malý průzkum mezi přáteli. Vyšlo mi, že zhruba 80 procent mužů návštěvu holiče nesnáší. Pochvalovali si ji pouze ti, kdo se obvykle stříhají ve specializovaných barbershopech a během stříhání se zklidňují panákem whisky.

Nejvíce prý mužům vadí klábosení s kadeřnicí či kadeřníkem. Ostatně to je i jeden z důvodů obliby barbershopů – v barbershopech se hovoří, jen pokud zákazník skutečně chce. Jinak se tam nádherně mlčí.

Moje dávná zkrášlovatelka obvykle sklouzávala do nemístných narážek na menšiny, jakkoli mě ostříhala vždycky solidně. Byla ze staré školy a taky levná, ale nakonec se její řeči vážně nedaly vydržet, a tak už ke své rasistce nechodím.

Později jsem ji vyměnil za svou „osmdesátkovou“. S dcerou studující v Plzni samé potíže, sama měla účes jako z diskotéky na Štvanici (model 1987), ale její nečekaná znalost „undercutu“ k ní svého času táhla hip mileniály z celé pražské Letné.

Tím nenaznačuji, že trendy účes vám lépe utvoří v lokálním retrokadeřnictví, kde se babičky barví na růžovo. Barbershopy jsou obvykle po všech stránkách lepší – prostředím, umem, sofistikovaností.

Jen pozor: mít svého holiče, to je záludná věc. Nedávno se mi svěřil kamarád, který o sebe pečuje snad až příliš, že se mu zpátky do Londýna odstěhoval barber, ke kterému chodil pět let. Byl z toho tak špatný, že začal zase kouřit.

I s vědomím tohoto rizika vám následující pražské barbershopy vřele doporučujeme!

Kotlar Barbershop

Roman Kotlár se naučil stříhat v Anglii. Ostré britské střihy po vzoru Peaky Blinders umí jako nikdo jiný. V jeho barbershopu na pražské Letné panuje unikátní uvolněná, skoro až rodinná atmosféra.

prkotlarbarbershop.cz

West Wood Barbershop

Salon otevřel teprve loni, ale už si vybudoval solidní pověst. Zaslouženě. Jeho majitelé dříve sbírali zkušenosti ve známých pražských barbershopech. Očekávejte skutečně perfektní péči a žádnou masovku.

westwoodbarber.com

Tony Adam’s Barbershop

Ve vinohradském barbershopu vám nabídnou kávu a pečlivě se postarají. Prostředí je útulné a uvolněné, ostré střihy obvykle podkresluje pohodový indie-rock z devadesátek a nultých let. Zaměstnanci dostávají pravidelně školení od zasloužilých borců z Británie.

tonyadams.cz