Čtyři dny, deset scén a přes 150 kapel, DJs, filmů, diskuzí, workshopů a divadelních představení. Začíná jedna z největších českých hudebních událostí Colours of Ostrava, kterou britský deník Guardian zařadil mezi desítku nejlepších letních akcí vůbec. Letošní patnáctý ročník rozzáří takové hvězdy, jako jsou Underworld, Tame Impala, Of Monsters and Men, M83, Passenger nebo třeba spisovatelé Robert Fulghum a Timoty Snyder.

Vybrali jsme pro vás pár hudebních a doprovodných akcí, které letos musíte v Ostravě zažít. A pokud vám zbude čas, prohlédněte si areál Dolních Vítkovic z vysoké pece, kde najdete kavárnu a rozhlednu, kterou křtil jamajský sprinter Usain Bolt. Je odsud vidět až na nejvyšší vrcholky Beskyd.

Čtvrtek

 

Tame Impala

Tohle jsou australští rockoví psychedelici, dvakrát nominovaní na Grammy a Brit Awards. Skupina spolupracovala například s raperem Kendrickem Lamarem nebo s rockovou kapelou Flaming Lips a dostala se do popředí obřích festivalů i prodejních žebříčků. Hlavně díky Kevinu Parkerovi, který ve studiu vymyslel a nahrál veškerou hudbu pro svojí čtyřčlennou kapelu.

„Když jsem se stal rockovým muzikantem, předpokládal jsem, že je lehké psát popovou hudbu a že tvořit zajímavou rockovou nebo alternativní je naopak těžké. Teprve později jsem zjistil, že složit popovou skladbu je hudebně to nejtěžší. Je mnohem těžší zasáhnout srdce lidí, než jejich mozky,“ říká Parker.

21:30–22:45
Česká spořitelna stage

 

Cenzura, peníze a piráti

Pokud máte chuť na náročnější program, zastavte se podiskutovat s Geraldem Seligmanem. Diskusi moderuje Petr Dorůžka.

13:30–14:30
Reflex Discussion stage

 

Pátek

 

Meltingpot

Druhý ročník Meltingpotu, mezinárodního fóra zaměřeného na aktuální kulturní a společenská témata, se letos dočká rozšířeného programu na sedmi scénách. Největší hvězdou je Robert Fulghum a jeho vystoupení spojené s literárním pásmem jeho textů v podání Lukáše Hejlíka, Věry Hollé a Alana Novotného.

20:00–21:00
Vítkovice Gong stage

 

Dokoláč

Na Colours nebude chybět „scéna České televize“. Rozhodně si nenechte ujít promítání kultovního původního televizního multimagazínu Dokoláč z roku 2000 (také vám i po 16 letech zní v uších popěvek ze znělky?) s humorem Jaroslava Duška, k vidění bude všech šest „dílků“.

21:30–00:00
Scéna České televize

 

Of Monsters and Men

Určitě znáte píseň Little Talks, která se stala hymnou českých rádií. Islandská skupina je známá svými indie folkovými/indie popovými skladbami a nakažlivými refrény. Jejich píseň Silhouettes se objevila například na soundtracku The Hunger Games: Catching Fire. Šestičlenná kapela vznikla v roce 2010 a o rok později vydala své první studiové album My Head Is an Animal.

00:00–01:15
Česká spořitelna stage

 

Sobota

 

Thievery Corporation

Americké duo Rob Garza a Eric Hilton je průkopníkem takzvaného downtempa. V jejich albech se objevují prvky reggae, funky, popu, francouzského šansonu a nespočet příměsí z Afriky, Indie nebo Karibiku.

„Když jsme v roce 1995 začínali, přišla nám elektronická hudba studená a mechanická, což pro nás bylo nepřijatelné. Cítili jsme potřebu do ní začlenit nejrůznější vlivy, které by podle našeho názoru vystihly globální podobu dnešní hudby,“ řekl kdysi Hilton.

00:15–01:30
Česká spořitelna stage

 

Neděle

 

Underworld

Vystoupení elektronické taneční skupiny dvojice Karla Hyda a Ricka Smitha patří mezi největší události letošního ročníku. „Vždy jsme měli pověst inovátorů. Když lidé říkali, jste trance, udělali jsme jungle. Když říkali, že jsme jungle, tvořili jsme techno. Už jen ta myšlenka, že jste svázáni nějakou nálepkou, a když v to navíc začnete věřit, tak vám to zavírá dveře k dalším možnostem. A tomu jsme se vždy chtěli vyhnout,“ řekl Hyde.

Bacha, jejich song Born Slippy je opravdu nakažlivý.

22:30–23:45
Česká spořitelna stage

 

Reactable

Jestli nebudete mít poslední festivalový den hudby až nad hlavu, zastavte se na workshopu s Reactable v H&M BLOCKu. Tento futuristický svítící hrací stůl se ovládá ve tmě přesouváním speciálních kostek a destiček po dotykové ploše. V průběhu festivalu by sem měli přicházet méně i více slavní umělci. V pátek odpoledne přislíbila účast například kapela NobodyListen.

 


A nezoufejte, pokud jste si ještě nekoupili vstupenky, seženete je na místě – obyčejnou čtyřdenní za 2600 korun a VIP za 4900. V ceně vstupenek jsou i 50procentní slevy na jízdenky s Českými drahami odkudkoliv v Česku.