Alex Kratěna dlouhé roky řídil londýnský bar Artesian, který pod jeho vedením čtyřikrát v řadě získal titul Nejlepší světový bar. Loni britský magazín Drinks International ve své anketě Bar World 100 vyhlásil Kratěnu druhou nejvlivnější osobností barové branže na světě.
Devětatřicetiletý rodák z Brna také loni na jaře v Londýně otevřel své vlastní podniky Tayēr + Elementary, ale příchod koronavirové pandemie a opatření přijatá britskou vládou jeho byznys těžce zasáhly. A nejenom ten jeho.
Pro Forbes popsal svůj pohled na současné dění ve Velké Británii.
V pondělí britská vláda vydala nařízení, že od dnešního (čtvrtečního) večera musí všechny restaurace, bary a hospody zavírat už v 10 hodin. Bez přehánění se dá říct, že nám tím podepsala trest smrti.
Podniky a bary, jako jsou ty naše, získávají 70 procent svých tržeb po 22. hodině. Náš byznys je už tak aktuálně na 50 procentech tržeb oproti loňsku. Jediné, co vláda svými opatřeními v tuhle chvíli zastaví, je malý nezávislý, ve světě oceňovaný podnik, který pomáhá vytvářet kulturu a pravidelně umisťovat Londýn na špičku gastronomických map.
Oficiální vládní data přitom ukazují, že pouze pět procent z celkového počtu nakažených koronavirem lze nějak spojit s oblastí pohostinství. Britský ústav Scientific Advisory Group for Emergencies nevytvořil žádný model účinku zákazu vycházení ve 22 hodin a jeho klíčoví členové říkají, že neexistují důkazy o tom, že by toto opatření účinné bylo.
Zaměstnáváme u nás 12 lidí, a pokud se věci nezmění, přijdou o práci. Zároveň s tím přijdou o možnost výdělku všichni naši dodavatelé a náš pronajímatel ztratí dobrého, spolehlivého nájemce. Vůbec nejde jenom o nás samotné – řetězec lidí, jejichž živobytí je nějak spojené s pohostinstvím, nemá konce.
Jsem v Londýně už 15 let a vždycky jsem platil daně. Teď reálně hrozí, že nejdřív přijdu o svůj celoživotní sen a pak opustím Spojené království a budu přispívat svou prací ke kvalitnímu fungování společnosti někde jinde, kde si toho dokážou vážit.
Britská vláda nedokázala zajistit funkční testování ani trasování a místo toho vystavuje riziku tisíce podniků, a tím i stovky tisíc pracovních míst, která budou zanedlouho ztracena.
Ministr zdravotnictví musí přestat lhát v živém televizním i rozhlasovém vysílání a překrucovat statistiky kvůli své vlastní agendě.
Pohostinství nesmí být trestáno za selhání vlády Borise Johnsona.