Začátek září znamená konec většiny dovolených. O prostor si naopak žádají nová jednání, podzimní módní kolekce i nové pracovní nasazení před začátkem vánočních svátků (ano, už se zase blíží).

První září se tedy tak trochu týká nás všech, nejen školáků.

Představujeme vám stylové doplňky od českých tvůrců, které byste si mohli pořídit, pokud byste dnes do lavic usedali. Třeba vás inspirují natolik, že se budete chtít do nějakého typu vzdělávací instituce alespoň na chvíli vrátit. Učit se přece máme celý život.

Batoh: Primus od Alexmonhart

Dá se přeměnit ze zavazadla na záda do malého psaníčka. Látka je z Čech, kůže z Itálie a můžete si ho také nechat personalizovat. Díky tomu, že batoh od mladé české designérky Alexandry Monhartové vyfotil před několika lety legendární streetstylový fotograf Adam Katz Sinding, si ho objednávají zákazníci z celého světa, od Evropy po Austrálii. Momentálně se také prodává v berlínské pobočce českého urban storu Freshlabels.

Diář: nedatovaný motivační diář Doller

Jeho největší výhodou je, že ho můžete začít používat kdykoli, třeba 1. září. Doller, který patří k nejoblíbenějším českým diářům, vymysleli před čtyřmi lety dva studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně: Jan Emler a Jiří Doležal. Slibují, že majitelé jejich diáře budou mít jasnější představu svých vizí, budou se snadněji rozhodovat a podpoří svou kreativitu. Na každý doller je také použit ekologický papír a místo kůže vegetariánská koženka. Vyberte si buď minimalistickou černou, nebo jemnou pudrově růžovou variantu. Doller se prodává nejen v češtině, ale také ve slovenské, anglické a německé verzi.

Penál: rolovací od Papelotu

Rolovací plstěný penál pojme sedm důležitých psacích potřeb, navíc nezabere příliš místa. Pomocí měkké gumičky ho zavřete do úhledného a skladného balíčku. Vyrobilo ho Papelote. Papírnictví, které začalo jako diplomová práce designérky a grafické ilustrátorky Kateřiny Šáchové na UMPRUM, úspěšně funguje už od roku 2010. Získalo ocenění Czech Grand Design – Obchod roku 2011 a zboží, které je vyráběno lokálně a z místních zdrojů, se prodává i do zahraničí. Nebo si kupte klasickou látkovou taštičku – nejenže se do ní vejdou psací potřeby, co víc, při cestách se z ní může stát třeba i skrýš na pas, letenku a pár bankovek do zálohy.

Tužka: Versatil od Koh-i-nooru

Vznikla jako držák na tuhu a jako tužka, která se nemusí ořezávat. Byla věrným společníkem několika generací, v Českých Budějovicích se vyrábí už více než 70 let. Do sériové výroby se ale versatilka masově dostala až během 50. let minulého století. Na rozdíl od jiných tužek Koh-i-nooru se nikdy nevyráběla v Číně.

Sešit: od Papidu

Můžete si být jisti, že sešit bude pocházet z limitované kolekce. Ostravské papírnictví (s e-shopem, odkud si můžete sešity, deníky, zápisníky či přání objednat) pracuje s odřezovým a zbytkovým materiálem, aby byl plně využitý. Každý kousek je pak přebírán a spojován pomocí tradičních papírenských nástrojů. Firma rovněž provádí upcycling: zpracuje vaše staré materiály od plakátů po letáky, které využije třeba na obálky či propisky. Nabízí také, že vytvoří na míru oznámení či album.