Nejznámější české letadlo se vrací domů. Letoun Lockheed Electra L 10A z roku 1937, kterým před druhou světovou válkou létal podnikatel Jan A. Baťa, je právě v půlce přeletu ze Spojených států. Do Prahy ho veze zakladatel portálu Seznam Ivo Lukačovič, a to konkrétně na letiště Točná (leží na jižním okraji metropole), které mu také patří.

Lukačovič je nyní samozřejmě na palubě Electry, kterou pilotuje jeho bratr Nikola spolu s Milanem Vacíkem. „Běžné komerční lety jsou ve srovnání s tímto velmi snadné. Není to jen o startu, letu a přistání,“ uvedl Nikola Lukačovič pro server The Spec. Dva týdny dlouhý přelet, který má celkem 12 zastávek, můžete online sledovat zde.

electra1

Sedm a půl tisíce kilometrů dlouhá cesta zatím není úplně bez problémů: posádka v Grónsku zjistila, že z jednoho motoru uniká olej, a při přeletu na Island se kvůli nízkým mrakům letadlo tak tak vyhýbalo plovoucím ledovcům. Dnes čeká Electru nejdelší přesun nad Atlantikem: z Islandu zamíří na sever Skotska. Dále pak cesta povede přes Anglii a Německo do Česka.

electra2

Lukačovič je velkým fanouškem létání, patří mu helikoptéra i cessna a i sedmdesátiprocentní podíl v Seznamu vlastní přes kyperský vehikl pojmenovaný Helifreak. Baťovo letadlo koupil od amerického multimilionáře a sběratele Jima Almonda. „Electra bude zdaleka nejcennější letoun. A nejenom u nás, ale i v celém Česku,“ řekl Lukačovič v rozhovoru pro Forbes v roce 2012. Už tehdy se plánoval její přelet do Točné, rekonstrukce letounu ovšem trvala déle, než se čekalo: celkově pět let.

Vzorem pro Točnou bylo letecké muzeum v anglickém Old Warden – Shuttleworth Collection. Většina exponátů je v něm v provozuschopném stavu, takže je návštěvníci mohou vidět i v akci ve vzduchu. „I u nás by měly tyto historické aeroplány na letišti létat. A muzejní hangár bude mít velká prosklená okna, aby se jimi mohli pokochat návštěvníci letiště. Prohlídky hangáru budou po domluvě a pouze po malých skupinách. Rozhodně se nedá hovořit o běžném muzeu, protože v hangáru bude probíhat normální provoz včetně údržby letadel,“ popisoval Lukačovič pro Forbes.

Cestu Electry z Kansasu do Prahy můžete sledovat na facebookové stránce Letiště Točná.

Přes Ohio a Kanadu zamířilo letadlo směr Grónsko

Vzácná návštěva před odletem z Kanady

22. května doletěla Electra do Grónska

Takhle Lukačovič a spol. přistávali na grónském letišti Nuuk

V polovině cesty – Electra přistála na Islandu

O majetku Iva Lukačoviče si přečtěte v našem miliardářském speciálu zde:

lukačovič karta done

 

Čtěte více: Lukačovičovy nové startupy. Z fotek dělají 3D mapy a vykreslují počasí online