skip to main content
Byznys

Bavič, manažer, náročný puntičkář. Jaké je strávit den s Leošem Marešem

Strávit pracovní den s Leošem Marešem znamená, že vstáváte za rozbřesku a loučíte se za hluboké noci.

Během té doby poznáte různé jeho podoby: baviče, manažera, šťastného kluka z Berouna i náročného puntičkáře. A také hvězdu Instagramu, kde nedávno získal miliontého followera.

5.55

Blíží se šestá ráno a Leoš Mareš je nastoupený ve studiu Evropy 2. Je před prázdninami a zbývají poslední dny, než s Patrikem Hezuckým ukončí 22. sezonu společného moderování Ranní show.

Je vidět, jak jsou po tolika letech spolu sehraní, vtípky si vyměňují, i když nad nimi nesvítí červené On Air. 

Mareš vypadá na brzkou ranní hodinu překvapivě svěže. Až na sklonku dne se dozvíme, že si před naše setkání objednal ještě kadeřníka, aby ho na celý den připravil. Inu, profesionál.

9.20

Ranní show končí, ale Mareš se k odchodu nemá. Bere do ruky malý vysavač a uklízí. Po snídani zůstaly na podlaze drobečky a on nechce, aby další moderátoři přebírali studio v takovém stavu. „Mám rád pořádek a tohle jsou práce, které jsem dělal už v dětství: luxování a vynášení odpadků,“ směje se.

Poprvé se během dne ukazuje, jaký je detailista. Vlastnost, o které se přesvědčíme ještě několikrát.

Reklama

10.00

Nasedáme do Marešova bílého SUV Rolls-Royce Cullinan za 12 milionů. Mareš je nervózní. Večer ho čeká koncert v Berouně a ukazuje se, že výtah, který má vozit hosty na pódium, je rozbitý. Po telefonu se dožaduje opravy. „Že jsou technici v Ostravě? Tak ať nasednou do auta a přijedou.“

Kontroluje detaily, chce mít přehled. Divím se, že mu to stojí za ty nervy a svoji představu prostě jen nedeleguje, ale vysvětluje mi: „Pro ostatní je to jen práce. Když se něco rozbije, neberou to tak vážně jako já. Radši si to všechno ohlídám a zařídím sám.“ Má pravdu. Večer je defekt opravený.

11.00

Sedíme v prázdném sále kina Světozor. Režisér dokumentu V síti Vít Klusák pozval Mareše na soukromou projekci a debatu s tvůrci. Připraveno je i občerstvení, ale moderátor požádá jen o černou kávu.

Nahlas rozmýšlí, co natočí o filmu na Instagram. Nakonec se promítání a následná diskuse protáhnou a celodenní program nabírá lehký skluz. Na Marešovi je znát napětí.

14.30

Rychle se převléknout, něco malého sníst a do Berouna na zkoušku. S Marešem dorazí i jeho manželka Monika. „Je dnes pod tlakem a poprosil mě, jestli bych tu mohla být už během příprav,“ vysvětluje mi.

„Uklidňuje ho to, jsem další kritický pár očí, který odchytá chyby,“ pokračuje. A pak zavolá směrem k týmu: „Není tu nějaké košťátko? Zametu ty listy na zemi.“ Pořádek mají rádi oba.

15.00

Kamera zabírá pódium a obraz promítá na velkou LED obrazovku. „Proč to má dvouvteřinové zpoždění, jak je to možné?“ naléhá Mareš na zkoušce. „Pokud to nejde upravit, kamery nebudeme používat vůbec,“ rozhoduje poté nekompromisně.

„Kdo přinese květiny na stage, kdo bude ovládat pyroefekty?“ střílí otázky a úkoly jeden za druhým. Je vidět, jak moc jsou pro něj důležité detaily, jak chce pro diváky připravit bezchybnou show.

„Lásko, kde mám stát při téhle písničce?“ volá na Moniku přes areál letního kina. Je jeho hlavní poradkyní, když se nemůže rozhodnout.

16.30

„Chceš kafe?“ volá Marešová. Nemusí čekat na odpověď. „Já to vím dřív než on,“ usmívá se a nese manželovi cappuccino. Sedí spolu asi tři minuty a povídají si. Tohle je první pauza čtyřiačtyřicetiletého zpěváka, kterou za den vidíme.

Reklama

18.00

Dozkoušeno, napětí je pryč. Najednou před námi stojí úplně jiný Mareš. Uvolněný, usměvavý. „Dnešní práce pro mě skončila,“ vysvětluje.

Jak je to možné, když diváci teprve přicházejí? „Teď už je to jen zábava, vychytali jsme chyby a já tuhle show dělám odjakživa, takže si můžu dovolit zapnout autopilota a jen si to užívat.“

19.00

Do začátku koncertu zbývá poslední hodina, ale Mareš je nejuvolněnější za celý den. Se svým hostem, zpěvákem Standou Hložkem, si vypráví historky z hudební branže a vzpomínají spolu na Karla Gotta. 

Mareš ale nedokáže příběh jen tak odříkat. Musí ho zahrát – mění hlasy, vše názorně předvádí, ostatní používá jako stafáž. Je ve svém živlu a z manažera se najednou zase promění v showmana.

19.40

V backstagi nastává ticho. Mareš se zavírá do karavanu a vyžádá si absolutní klid na patnáctiminutový spánek. Poté nastupuje do práce vizážistka a stylisté.

V letním kině je vyprodáno, v první řadě sedí Marešova maminka a mladší syn Matěj, v davu přátelé z dětství.

Série tří koncertů v rodném Berouně je pro Mareše obzvlášť důležitá. „Naši do letního kina chodívali jako mladí, teď tu máma uvidí mě,“ vysvětluje. „Tak schválně, jestli se na jevišti dojmu,“ usmívá se. A oba tušíme, že dojme.

20.00

Poslední vteřiny do začátku koncertu připomínají vpuštění lva do arény. Mareš nervózně přechází na místě, napětí se stupňuje. Kolem něj tančí přesně sehraný ansámbl, každý s jedním úkolem.

Poslední vrstva pudru, stylista přes Marešova ramena přehazuje ikonický kožich, zpěvák se obrací na manželku, pošeptá jí pár slov. Vyznání lásky, poděkování, polibek a vyráží na pódium. Show může začít.

21.40

Beroun je nadšený, vystoupení s názvem Staré pecky se povedlo. Ale jen co zpěvák sleze z pódia, začne vyjmenovávat: „Nespustila se disco koule, režie pustila kiss cam o minutu dřív…“

Je to rituál po každé show – okamžitě si v týmu pojmenovat všechny chyby, které se za večer staly. I když pro publikum byly sotva postřehnutelné. Příště už se nestanou, show bude zase o něco lepší.

22.20

Povinnosti ještě neskončily. Zpěvák stojí uprostřed davu fanoušků, na selfie s ním se vytvořila fronta. Je už 17 hodin na nohou a jeho hlavním palivem je Coca-Cola, káva a adrenalin v žilách.

Únava na něm není znát, rozdává úsměvy, ptá se fanoušků, jak si show užili a odkud přijeli. Spát dnes půjde po půlnoci. A poslední aktivita? Projede Instagram.

Reklama
Reklama