Slavné Bílé album od Beatles se tenhle týden vrátilo do top desítky nejprodávanějších desek amerického týdeníku Billboard.

Čtěte také: Tohle jsou nejdražší alba historie hudby aneb Vše o vinylových deskách a víc

Jediné řadové dvojalbum slavných liverpoolských „brouků“, které tvoří třicítka skladeb, jako jsou While My Guitar Gently Weeps nebo Blackbird, bylo 9. listopadu vydáno znovu přesně po 50 letech a v žebříčku Billboard 200 během chvilky vyskočilo na šesté místo.

Prodalo se ho na 63 tisíc kousků, z toho 52 tisíc tvoří fyzické nosiče, zbytek si lidé postahovali do svých digitálních přehrávačů.

Deska, která nesla oficiální název The Beatles a na bílou ji překřtili fanoušci kvůli čistě bílému přebalu, vyšla poprvé v listopadu 1968. Od prosince do března 1969 se pak držela v čele žebříčku nejprodávanějších alb Billboard 200.

Svým způsobem se vymyká všemu, co do té doby Beatles nahráli. Skladby nespojuje žádné téma, střídá se v nich i víc hudebních stylů. I proto o ní John Lennon kdysi prohlásil, že jde o „práci čtyř sólových muzikantů, kteří využívají ostatních členů kapely jen jako doprovod“.

Reedici alba si vzal na starost Giles Martin, syn někdejšího producenta Beatles sira George Martina. A pojal to důkladně – na nějakou dobu se zabarikádoval v archivu slavného studia Abbey Road a prohraboval se tam štosy nahrávek. Některé z nich následně oprášil a remixoval.

Hudebnímu producentovi siru Georgi Martinovi se přezdívalo „pátý brouk“.

Například demoverze, které vznikly v bungalovu George Harrisona v anglickém Esheru v květnu 1968. Řada těchhle písní se nakonec na albu neobjevila, až po rozpadu kapely je někteří její bývalí členové nahráli na své sólové desky, jako třeba Lennon song Child of Nature.

Martin přidal i pár kuriozit, například nevázanou, úplně první verzi písně Hey Jude v podání Paula McCartneyho nebo naopak 102. verzi Harrisonova songu Not Guilty.

Album rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co Beatles natočili, i když de facto předznamenalo rozpad kapely, k němuž došlo o necelé dva roky později. Sám Martin k tomu v rozhovoru pro magazín Variety poznamenal: „Popravdě, tohle není deska pro lidi, kteří si ji koupí a budou přehrávat dokola, aby potom přišli s novými teoriemi, články a knihami. Je to pro generaci, která zatím od Beatles neslyšela jedinou písničku.“

Podobným prodejním úspěchem skončil už jeho předchozí počin, a sice reedice dalšího slavného alba Beatles Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. Martin jej vydal loni v květnu a jen za první týden se ho prodalo na 75 tisíc kusů.

Jen tak na okraj: Bílé album od Beatles není aktuálně jediným veteránem v žebříčku Billboard 200, spolu s ním se tam objevila ještě další rocková klasika, a sice Bohemian Rhapsody, kolekce vybraných songů kapely Queen ze stejnojmenného filmu, který šel před pár dny do kin. V žebříčku mu aktuálně patří 7. místo.