Thajsko is so last year. Pokud právě začínáte plánovat, kam pojedete příští rok na dovolenou, a chcete být in, tak na tuhle destinaci zapomeňte a místo toho se poohlédněte jinde. Tohle je seznam těch nejvíc trendy míst pro rok 2019, která vybralo vydavatelství Lonely Planet.

Čtěte také: Stanice metra, důl i elektrárna. Tohle je 12 nejkrásnějších opuštěných míst světa

Srí Lanka

Srí Lanka je mix náboženství, kultur a vůní, kterému je hodně složité odolat. Ať už máte omezený budget, nebo peníze nepočítáte, Srí Lanka vám nabídne všechno, po čem toužíte – staré chrámy, krásnou přírodu a sportovci na pobřeží ocení čím dál lepší surfovou scénu. Jestli ale chcete zažít Srí Lanku tak jako místní, kupte si lístek na vlak skrz pohoří.

Kdy je nejlepší čas na návštěvu: Západní a jižní pobřeží od prosince do dubna, východní část ostrova od května do září.

Německo

Od Alp až po Hamburk nabízí Německo spoustu turisticky oblíbených míst. V roce 2019 bude ale ještě o jeden důvod víc, proč k našim sousedům vyrazit – 100 let od založení hnutí Bauhaus.

Tuhle světově známou výtvarnou školu, která vznikla ve Výmaru v roce 1919 (a pokračovala přes Dessau, dokud ji nacisté nezrušili v roce 1933 v Berlíně), příští rok v Německu oslaví otevřením hned tří muzeí a na její počest se bude konat i mnoho doprovodných akcí. Takže jestli máte rádi geometrické tvary, kov a bakelit, čeká vás pár skvělých výletů.

Kdy je nejlepší čas na návštěvu: Podle vaší nejoblíbenější sezony.

Zimbabwe

Jako jedna z nejbezpečnějších zemí v Africe si Zimbabwe pomalu začíná získávat své místo mezi cestovateli. A ještě aby ne. Zimbabwe se sice nemůže pochlubit mořem a dlouhými bílými písečnými plážemi, ale i tak toho má hodně co nabídnout.

Sever země lemuje hraniční řeka Zambezi, na které leží světoznámé Viktoriiny vodopády, na místním safari můžete vidět velkou pětku (leoparda, lva, nosorožce, slona a buvola) a neměli byste si nechat ujít ani botanickou zahradu v hlavním městě Harare. Co ale o zemi vždy vypovídá nejvíc, jsou její obyvatelé – a ti jsou velmi ochotní a přátelští.

Kdy je nejlepší čas na návštěvu: Suchá sezona je od května do října, nicméně v září a říjnu tu teploty dosahují maxima.

Panama

Panama je křižovatka světa. Ze severu a jihu se v ní střetávají dva americké kontinenty a největším lodním kanálem světa – Panamským průplavem – zase spojuje západ a východ. V této malé zemi ale najdete i bílé pláže a deštné pralesy.

Příští rok bude pro Panamu speciální, konkrétně 15. srpna se v hlavním městě chystá akce na oslavu 500 let od jeho založení. Že to bude největší party, kterou kdy kdo zažil, slibuje i starosta Panama City. Takže bookujte letenky už teď.

Kdy je nejlepší čas na návštěvu: Od prosince do dubna.

Kyrgyzstán

Čas na to, naplánovat cestu do Kyrgyzstánu, nebyl nikdy lepší. V roce 2018 tam vzniklo 2700 kilometrů nových turistických stezek, stát zrekonstruoval dálnici – čímž se podstatně zrychlila a zlepšila úroveň cestování po celé zemi.

Minout byste rozhodně neměli jedno z největších horských jezer světa Issyk-kul, které nikdy nezamrzá, a vyspat byste se měli uprostřed volné přírody v tradiční jurtě.

Kdy je nejlepší čas na návštěvu: Sever od června do září, jih země od března do října.

Jordánsko

Rádi chodíte? Tady je jeden tip na procházku. Dlouhá je 650 kilometrů a ujít ji trvá 36 dní, námaha ale bude stát za to. Cesta totiž vede přes Jordánské údolí plné kaňonů kolem Mrtvého moře přes biblické město Sodoma a pevnosti, které tu před stovkami let vybudovali křižáci při svém tažení za svatým grálem.

Můžete si ale také pronajmout auto a všechny přírodní krásy stihnout během několika dní.

Kdy je nejlepší čas na návštěvu: Na jaře a na podzim.

Indonésie

Tenhle kaleidoskop 17 tisíc ostrovů a ostrůvků je záruka, že vás nepřestane jen tak bavit. Každý si totiž v Indonésii může najít svůj kousek tropického ráje. Bali ale příští rok ze svého seznamu vynechejte. Místo něj kupte letenky do Jakarty a z ní do města Sorong.

Z něj už je to kousek do Raja Ampat, souostroví malých ostrůvků s bílými plážemi, které vám vyrazí dech. Kam se hrabou Maledivy.

Kdy je nejlepší čas na návštěvu: Sezony sucha a deště se liší podle toho, do které části země plánujete jet.

Bělorusko

Bělorusko se za poslední roky nenápadně proměnilo v centrum umělecké scény, mnoha hipster kaváren a klubů, ve kterých se tančí, jako by další den neměl nikdy přijít. V létě se v ulicích hlavního města Minsk pořádají akce, v zimě zas můžete relaxovat v tradičních lázních.

Pokud rádi cestujete za sportem, jistě víte, že roce 2019 Bělorusko hostí Evropské hry, které začínají v polovině června.

Kdy je nejlepší čas na návštěvu: V létě.

Svatý Tomáš a Princův ostrov

Tenhle stát o dvou ostrovech kousek od afrického kontinentu v poslední době přitahuje čím dál víc pozornosti. Je k tomu pár pádných důvodů. Nádherná příroda, hory, které se dotýkají nebe, dlouhé pláže, plantáže, koloniální architektura a šnorchlování a potápění ve vodách, kde kdysi ztroskotala nejedna loď s pokladem.

Dá se tomuhle snad říct ne?

Kdy je nejlepší čas na návštěvu: Od června do září.

Belize

Pokud milujete potápění, Belize byste měli mít na seznamu na prvním místě.

Nejenže v tomto koutě světa najdete největší pásmo podmořských jeskyní, pokud máte odvahu, můžete prozkoumat i zatopený přírodní závrt nazvaný výmluvně Velká modrá díra nebo Belizský bariérový útes, který je zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Kdy je nejlepší čas na návštěvu: Od listopadu do poloviny dubna.