skip to main content
Byznys

Na návštěvě v továrně, kde se vyrábí jedna z nejlepších zmrzlin na světě

Jmenují se různě. Třeba Goodbye Yellow Brickle Road na počest prvního koncertu Eltona Johna ve Vermontu nebo Bernie’s Yearning podle vermontského senátora Bernieho Sanderse, který se přetahoval s Hillary Clinton o demokratickou nominaci na amerického prezidenta.

Nemáte tušení, o čem je řeč? Tohle všechno jsou názvy příchutí zmrzliny Ben & Jerry’s, která se zrodila ve vermontském Waterbury a která zanedlouho oslaví 40 let existence.

Tato ledová pochoutka se chlubí tím, že vznikla uprostřed lesů a travnatých luk, kde potkáte jen pasoucí se dobytek, pár traktoristů a taky několik oldschoolových motorestů. O to víc vás tu překvapí moderní areál se zeleno-modrým Cowmobilem, což je upravená verze obytného vozidla, který rozvezl první ledové kopečky vermontským rodákům už v roce 1986.

Sice dvěma hipíkům Benu Cohenovi a Jerrymu Greenfieldovi paradoxně hned na zpáteční cestě shořel, ale to na jejich byznysovém příběhu není zase až tak zajímavé.

Čerpací stanice v Burlingtonu, rok 1978.

„Tato zmrzlina by nevznikla, kdyby zakladatelé měli v sedmdesátých letech dost prostředků na výrobu bagelů. Nakonec se rozhodli pro zmrzlinárnu, již otevřeli ve zrekonstruované benzinové stanici v Burlingtonu. A měli úspěch,“ dozvíte se z animovaného dokumentárního filmu, když se vydáte do vermontské továrny Ben & Jerry’s na návštěvu.

O úspěchu ostatně svědčí fakt, že dvojice zakladatelů získala ocenění Americký drobný podnikatel, a to už od prezidenta Ronalda Reagana.

V továrně se dnes pracuje 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Každý den se tu vyprodukuje 400 tisíc pintových (půllitrových) kelímků, které směřují na americký trh (zmrzliny pro ten evropský vyrábí továrna v nizozemském Helledoornu).

„Hádejte, co právě teď vyjíždí za příchuť z automatické linky?“ ptá se průvodce před velkým skleněným oknem, které odděluje návštěvníky od výrobny.

Po několika nesprávných odpovědích prozradí, že dnes mají zaměstnanci na programu dne Chocolate Fudge Brownie, jednu z nejpopulárnějších čokoládových zmrzlin s brownies z pekárny Greyston Bakery v New Yorku, jež zaměstnává bývalé vězně, kterým pomáhá znovu se postavit na vlastní nohy.

Jednou ze strategií značky je kromě výroby poctivé zmrzliny taky ohleduplný přístup k prostředí a zlepšování podmínek v zemědělství a sociálních oblastech. Minulý rok v dubnu byli dokonce Ben a Jerry uvězněni, když protestovali před Bílým domem za rovná volební práva a spravedlivé hlasování o kandidátech do Nejvyššího soudu USA.

Společnost je známá i díky svým odvážným kampaním, které si udržela i navzdory tomu, že ji v roce 2000 koupil potravinářský gigant Unilever (obchod za 55 miliard korun).

Reklama

V roce 2009 třeba oslavili zvolení prezidenta Baracka Obamy přejmenováním zmrzliny z pekanového ořechu na Yes Pecan podle známého Obamova sloganu „Yes, we can“ a jednu ze svých slavných příchutí Chubby na Hubby (mužíček) na počest toho, že v rodném Vermontu uzákonili sňatky homosexuálů.

Ale zpět k výrobě. „Víte, proč jsou ve zmrzlině ty velké kusy ingrediencí?“ zazní další otázka směřující k návštěvníkům. „Protože jeden ze zakladatelů, Ben Cohen, neměl dostatečně vyvinutý čich, který úzce souvisí s chutí. Usiloval o to, aby Ben & Jerry’s byla tzv. ‚mouth-feel‘, tedy rozpoznatelná po skousnutí.“

A taky vyrobená z lokálních surovin. Z mléka od místních farmářů a vajec od slepic chovaných na farmách bez klecí. A pokud máte alergii na laktózu nebo chcete něco méně kalorického, ochutnejte citronový nebo mangový sorbet. Těm smetanovým se ale bohužel nevyrovná. Na ty se ve Waterbury ostatně taky stojí fronta – a pěkně dlouhá.

Čtěte také: 9 rad „pana Zmrzlinky“, jak poznat poctivou zmrzlinu

Nikdo totiž nemůže z továrny odjet bez toho, aby ochutnal alespoň jeden kopeček ledové pochoutky, kterou si tady může dát buď do kelímku, nebo kornoutu s různými příchutěmi – čokoládovým, lentilkovým nebo třeba s kokosovým posypem.

V Česku si můžete zmrzlinu koupit pouze ve vybraných hypermarketech, obchodech s delikatesami nebo restauracích, které mají vlastní rozvoz. Zmrzlinárny, tzv.  „Scoop Shopy“, tu zatím nejsou a ze všech 50 příchutí, které továrny Ben & Jerry’s vyrábějí, se na český trh dováží pouze osm z nich, přičemž letos do českých mrazáků přibyly tři nové příchutě – Cinnamon Buns, Vanilla Pecan Blondie a Half Baked.

Kromě vybraných obchodů můžete tuto vermontskou pochoutku potkat taky v pražských ulicích, a to třeba v době festivalu Prague Pride nebo Free Cone Day, kdy Ben & Jerry’s rozdává celosvětově kopečky zdarma jako poděkování svým fanouškům. 

Továrna ve Waterbury

Takže tedy „Peace Love Ice-Cream“. Tak zní motto dvou úspěšných vermontských byznysmenů, kteří proslavili svůj rodný kraj v zahraničí. Faitradovou zmrzlinou, za kterou se sice trochu plácnete přes kapsu (jeden 500ml kelímek  170 korun), ale která je vyrobená z poctivých surovin, a navíc šetrným způsobem.