Jmenují se různě. Třeba Goodbye Yellow Brickle Road na počest prvního koncertu Eltona Johna ve Vermontu nebo Bernie’s Yearning podle vermontského senátora Bernieho Sanderse, který se přetahoval s Hillary Clinton o demokratickou nominaci na amerického prezidenta.

Nemáte tušení, o čem je řeč? Tohle všechno jsou názvy příchutí zmrzliny Ben & Jerry’s, která se zrodila ve vermontském Waterbury a která zanedlouho oslaví 40 let existence.

Tato ledová pochoutka se chlubí tím, že vznikla uprostřed lesů a travnatých luk, kde potkáte jen pasoucí se dobytek, pár traktoristů a taky několik oldschoolových motorestů. O to víc vás tu překvapí moderní areál se zeleno-modrým Cowmobilem, což je upravená verze obytného vozidla, který rozvezl první ledové kopečky vermontským rodákům už v roce 1986.

Sice dvěma hipíkům Benu Cohenovi a Jerrymu Greenfieldovi paradoxně hned na zpáteční cestě shořel, ale to na jejich byznysovém příběhu není zase až tak zajímavé.

Čerpací stanice v Burlingtonu, rok 1978.

„Tato zmrzlina by nevznikla, kdyby zakladatelé měli v sedmdesátých letech dost prostředků na výrobu bagelů. Nakonec se rozhodli pro zmrzlinárnu, již otevřeli ve zrekonstruované benzinové stanici v Burlingtonu. A měli úspěch,“ dozvíte se z animovaného dokumentárního filmu, když se vydáte do vermontské továrny Ben & Jerry’s na návštěvu.

O úspěchu ostatně svědčí fakt, že dvojice zakladatelů získala ocenění Americký drobný podnikatel, a to už od prezidenta Ronalda Reagana.

V továrně se dnes pracuje 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Každý den se tu vyprodukuje 400 tisíc pintových (půllitrových) kelímků, které směřují na americký trh (zmrzliny pro ten evropský vyrábí továrna v nizozemském Helledoornu).

„Hádejte, co právě teď vyjíždí za příchuť z automatické linky?“ ptá se průvodce před velkým skleněným oknem, které odděluje návštěvníky od výrobny.

Po několika nesprávných odpovědích prozradí, že dnes mají zaměstnanci na programu dne Chocolate Fudge Brownie, jednu z nejpopulárnějších čokoládových zmrzlin s brownies z pekárny Greyston Bakery v New Yorku, jež zaměstnává bývalé vězně, kterým pomáhá znovu se postavit na vlastní nohy.

Jednou ze strategií značky je kromě výroby poctivé zmrzliny taky ohleduplný přístup k prostředí a zlepšování podmínek v zemědělství a sociálních oblastech. Minulý rok v dubnu byli dokonce Ben a Jerry uvězněni, když protestovali před Bílým domem za rovná volební práva a spravedlivé hlasování o kandidátech do Nejvyššího soudu USA.

Společnost je známá i díky svým odvážným kampaním, které si udržela i navzdory tomu, že ji v roce 2000 koupil potravinářský gigant Unilever (obchod za 55 miliard korun).

V roce 2009 třeba oslavili zvolení prezidenta Baracka Obamy přejmenováním zmrzliny z pekanového ořechu na Yes Pecan podle známého Obamova sloganu „Yes, we can“ a jednu ze svých slavných příchutí Chubby na Hubby (mužíček) na počest toho, že v rodném Vermontu uzákonili sňatky homosexuálů.

Ale zpět k výrobě. „Víte, proč jsou ve zmrzlině ty velké kusy ingrediencí?“ zazní další otázka směřující k návštěvníkům. „Protože jeden ze zakladatelů, Ben Cohen, neměl dostatečně vyvinutý čich, který úzce souvisí s chutí. Usiloval o to, aby Ben & Jerry’s byla tzv. ‚mouth-feel‘, tedy rozpoznatelná po skousnutí.“

A taky vyrobená z lokálních surovin. Z mléka od místních farmářů a vajec od slepic chovaných na farmách bez klecí. A pokud máte alergii na laktózu nebo chcete něco méně kalorického, ochutnejte citronový nebo mangový sorbet. Těm smetanovým se ale bohužel nevyrovná. Na ty se ve Waterbury ostatně taky stojí fronta – a pěkně dlouhá.

Čtěte také: 9 rad „pana Zmrzlinky“, jak poznat poctivou zmrzlinu

Nikdo totiž nemůže z továrny odjet bez toho, aby ochutnal alespoň jeden kopeček ledové pochoutky, kterou si tady může dát buď do kelímku, nebo kornoutu s různými příchutěmi – čokoládovým, lentilkovým nebo třeba s kokosovým posypem.

V Česku si můžete zmrzlinu koupit pouze ve vybraných hypermarketech, obchodech s delikatesami nebo restauracích, které mají vlastní rozvoz. Zmrzlinárny, tzv. „Scoop Shopy“, tu zatím nejsou a ze všech 50 příchutí, které továrny Ben & Jerry’s vyrábějí, se na český trh dováží pouze osm z nich, přičemž letos do českých mrazáků přibyly tři nové příchutě – Cinnamon Buns, Vanilla Pecan Blondie a Half Baked.

Kromě vybraných obchodů můžete tuto vermontskou pochoutku potkat taky v pražských ulicích, a to třeba v době festivalu Prague Pride nebo Free Cone Day, kdy Ben & Jerry’s rozdává celosvětově kopečky zdarma jako poděkování svým fanouškům. 

Továrna ve Waterbury

Takže tedy „Peace Love Ice-Cream“. Tak zní motto dvou úspěšných vermontských byznysmenů, kteří proslavili svůj rodný kraj v zahraničí. Faitradovou zmrzlinou, za kterou se sice trochu plácnete přes kapsu (jeden 500ml kelímek  170 korun), ale která je vyrobená z poctivých surovin, a navíc šetrným způsobem.