Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky… A už vůbec ne desetkrát! Ve Forbesu jsme se letos už podesáté ponořili do proudu výběru 30 pod 30 a byla to zase hodně divoká jízda.

I po jedné dekádě, kdy každý rok představujeme úplně novou generaci mimořádných žen a mužů, kteří ještě nepřekročili třicítku, ale už to ve svém oboru dotáhli daleko i vysoko a můžou být skvělou inspirací pro všechny nezávisle na věku, jsme objevili úžasnou skupinu mladých českých talentů.

Forbes proslul svými žebříčky, 30 pod 30 je ale výběr. Nemá pořadí, nejlepší jsou v něm úplně všichni. Všichni mají mimořádný talent, byť každý v jiné oblasti, a všichni tvrdě pracují na tom, aby byli ve svém oboru na špičce.

Když nový ročník sestavujeme, rozhlížíme se doširoka: od byznysu, startupů, investičních společností přes vědu, umění, sport až k neziskovému sektoru. Některé nominované během roku posbíráme sami, na řadu z nich nás upozorníte vy, čtenáři, ve veřejných nominacích, radíme se s odborníky v daných oblastech i s našimi alumni z minulých ročníků. A počáteční longlist nám od loňska opět narostl, letos jsme vybírali z více než 400 nominovaných.

Po dlouhých debatách a poradách je výroční výběr Forbes 30 pod 30, ročník 2023, na světě. Najdete v něm první generaci Češek a Čechů, kteří se narodili v samostatném Česku, proto jsme ho ladili do národních barev.

A protože pro nás všichni představují naději na pozitivní změnu do budoucna, vyfotili jsme je letos v prostorách bývalých Kasáren Karlín. Ta se v posledních letech díky nadšení neziskové organizace Pražské centrum alespoň zčásti proměnila v kulturní oázu, kde si můžete zajít na kafe do bazénu, na drink do baru, do kina nebo si třeba opéct špekáčky na ohni, jako jsme to v lednu udělali my. 

Za dobré věci se sluší poděkovat a my letos vedle už zmíněného Pražského centra děkujeme partnerovi výběru PwC a také společnosti Volkswagen za zapůjčení elektromobilu ID. Buzz.

Přejeme vám i sobě, aby vás tahle pestrá skupina „podtřicátníků“ inspirovala a potěšila. A pokud vám mezi 30 pod 30 letos přece jen někdo chyběl, napište mně na zuzana.krajickova@forbes.cz.