Když si dáte práci, můžete v České republice absolvovat studium MBA i za pouhých 17 tisíc korun. Kromě diplomu si ale z takového programu nic moc neodnesete.

„Přitom titul je v MBA studiu vlastně to nejméně podstatné,” podotýká Vojtěch Opleštil, konzultant, který po letech strávených prací na mezinárodních projektech vede program exekutivního MBA na Fakultě podnikohospodářské VŠE.

„Nový pohled na byznys, nové zkušenosti, dovednosti a cenné kontakty na schopné lidi. To by mělo dobré MBA poskytnout a o to se na Fakultě podnikohospodářské snažím,” říká Opleštil, který má za sebou šestnáctiletou praxi v manažerském poradenství. Práci konzultanta přirovnává k výsadkáři.

„Máte špičkový trénink, pracujete s těmi nejlepšími, ale nakonec vás stejně vysadí v neznámém terénu a musíte splnit důležitý úkol, ať se děje cokoli.”

Dříve spolupracoval s ministerstvy, pak přešel do poradenství pro výrobní firmy v Česku i v zahraničí. Podílel se například i na optimalizaci nákupu pro dodavatele pro železniční dopravu, snižoval náklady na provoz povrchového dolu nebo pomáhal při spojování výrobců potravin.

Po dvanácti letech v Deloitte a PwC na čtyři roky zakotvil v interním poradenství farmaceutické firmy Novartis, kde pracoval na globálních projektech, mimo jiné i v souvislosti s léky na rakovinu prostaty, za kterým stojí i česká chemička Martina Benešová.

Studium managementu a byznysu dle exkonzultanta

Opleštil do vedení exekutivního MBA programu na Fakultě podnikohospodářské nastoupil loni na podzim a po letech strávených prací pro mezinárodní firmy v něm našel své nové poslání.

„Stejně jako se nedá celou kariéru strávit v elitních jednotkách, tak není ani moc lidí, kteří by se dokázali věnovat manažerskému poradenství celý život. Hledal jsem prostředí, kde bych mohl uplatnit své dlouholeté zkušenosti z byznysu a tvořit něco přínosného pro podnikatele a manažery, se kterými chci být v kontaktu. Příležitost jsem našel v rozvoji MBA na FPH VŠE,” vysvětluje Opleštil.

„Už když Vojtěch do vedení exekutivního MBA na Fakultě podnikohospodářské přišel, šlo o velmi kvalitní program na jedné z nejlepších škol v Česku. Dnes má fakulta jako jediná v republice mezinárodní akreditace Equis a Amba. To ale není důvod naše MBA neposunout ještě dál,” míní Jiří Hnilica, děkan fakulty, který nového ředitele na fakultu přijal.

Ten chce využít i toho, že studium je v angličtině a rozvíjet jeho globální dosah. Studenti se kromě českých firem pravidelně setkávají i s těmi zahraničními, jakou byl nedávno i holandský výrobce luxusních jachet Feadship, a pomáhají jim řešit jejich problémy.

„Můj důraz je na praxi a mezinárodní měřítko. Chci rozvíjet spolupráci s mezinárodními firmami i školami a nacházet studenty z nejrůznějších koutů světa,” říká Opleštil s tím, že například loni bylo ze zahraničí přes 35 procent studentů.

Klíč k elitnímu kolektivu? Šest let kariéry a manažerské zkušenosti

Pod slovem studenti si v případě MBA na Fakultě podnikohospodářské nepředstavujte lidi, kteří jsou čerstvě po vysoké škole nebo působí v byznysu či managementu teprve krátce. Novým specifikem MBA na Fakultě podnikohospodářské je, že uchazeči musejí mít alespoň šest let pracovních zkušeností.

„V průměru ale současní studenti za sebou mají přes deset let kariéry,” zdůrazňuje Opleštil. Podle něj se tak daří budovat jedinečný kolektiv zkušených lidí v oboru, který pro všechny účastníky představuje enormní přidanou hodnotu.

„Nový ročník MBA studentů se může těšit na další nové prvky v programu, které jim rozšíří byznysové dovednosti a vědomosti,” avizuje Opleštil s tím, že začnou využívat případové studie ze škol jako je Harvard nebo švýcarská IMD. „Je v nich koncentrovaná zkušenost firem a profesorů z celého světa,“ dodává.

Po vzoru švýcarské IMD, kde Opleštil studoval strategy execution, do exekutivního MBA programu přidá i individuální reflexe, které pomohou studentům a studentkám propojit jejich práci se studiem.

„Je důležité se zamyslet nad tím, proč vlastně program studuju a kde mám své silné i slabé stránky. Mně osobně to opravdu nutilo přemýšlet o tom, co vše si z kurzu můžu odnést,“ vysvětluje ředitel MBA programu.

Víc než jen tři písmena za jménem

Opleštil v sobě nezapře bývalého konzultanta. Do MBA programu proto nově přidá i skill semináře zaměřené na klasické konzultantské dovednosti, které se hodí každému manažerovi: strukturování a řešení problémů nebo schopnost dobře formulovat „stories“ pro management.

„Jsou MBA programy lehké a krátké a programy dlouhé a náročné. Cílem těch druhých je studenty posunout na další úroveň. MBA na Fakultě podnikohospodářské patří do té druhé skupiny,” říká jeho ředitel.

Nový ročník, který startuje 15. září, má podle něj dobře nakročeno: „Mezi přijatými už máme CFO velkého průmyslového podniku, podnikatele se zkušenostmi z Číny, CTO významné IT společnosti i studenty z Anglie nebo Turecka. Jsou to lidé napříč zeměmi, odvětvími i pozicemi,“ dodává Opleštil a případné uchazeče zve na návštěvu.