Nejspíš ji vůbec nepotřebujete a dost možná je i mnohem dražší než boty, kvůli kterým byste si ji mohli pořídit. Ale to nevadí. Protože chcete něco výjimečného, něco, co nikdo jiný nemá, a něco, co vám bude každý den dělat radost. Tak proč si ji neudělat právě s tímhle kouskem.

Řeč je o pravděpodobně nejdražší lžíci na boty, jakou momentálně můžete v Česku koupit. Ano, čtete správně. Je vyrobena z karbonu a vysokopevnostního betonu od české značky Gravelli, a pokud se podaří rozjet sériovou výrobu, bude stát pravděpodobně kolem 30 tisíc korun.

Čtěte také: Dveře do výroby. Designová cestovka ukazuje, jak věci vznikají 

„Občas k nám přijde někdo, kdo si u nás koupí umyvadlo nebo stůl z betonu, zalíbí se mu to a pak říká: No jo, to je dobrý, ale nemáte tady ještě něco výjimečnějšího?“ vypráví spoluzakladatel Gravelli Ladislav Eberl, jak po stolech, lehátkách nebo špercích došlo i na lžíci z betonu.


Spolumajitelé Gravelli Ladislav Eberl (vlevo) a Jiří Peters.

Eberl s Jiřím Petersem, druhou polovinou Gravelli, se proslavili například zvlněným lehátkem z třícentimetrového betonu, který pruží a nepraskne, ani když na něm dospělý člověk začne poskakovat. Jenže na lžíci od bot působí při obouvání ještě větší síly, takže beton zní v tomto případě jako sci-fi.

Ovšem ne pro Gravelli. „Pořád se snažíme vyvíjet beton tak, aby byl ještě pevnější, ale nechceme to dělat jen tak pro nic za nic, takže hledáme nějaké kreativní nápady, kde by se takový beton dal využít. A tahle lžíce je přesně ten typ výrobku, na kterém můžeme ukázat, co dovedeme,“ říká.

Eberla a Peterse na tenhle nápad přivedli bratři Lukáš a Michal Hladíkovi, kteří pro Gravelli vyrábějí formy z laminátu. Od něj se přesunuli ke karbonu, se kterým se postupně naučili pracovat tak, že z něj vyvíjejí vlastní karbonové bezpilotní letouny pro armádu. A teď i lžíci na boty.

Tu tvoří dvě vrstvy karbonu, který je vytvarovaný stejnou metodou, jakou využívá pro svoje supersporty Könnigseg. Mezi tím je pak zhruba milimetr tenká vrstva nejpevnějšího betonu, jaký kdy v Gravelli namíchali. Nepraskne ani se nerozdrolí. To všechno pak váží pouhých 40 gramů.

„Chceme postupně vytvořit kolekci highendových produktů, u kterých svoje schopnosti při práci s betonem propojujeme s dovednostmi dalších řemeslníků. Tak ve spolupráci s kovářem Antonem Vadovičem vznikly nože s betonovou rukojetí, pro Dalibora Farného jsme vyrobili betonový podstavec pro jeho digitronové hodiny. A dalším produktem je tahle lžíce,“ popisuje Eberl.

K němu ještě designér Tomáš Vacek z betonu vymodeloval kus umělé skály, v níž je magnet, díky kterému (a díky kovovému prachu, který je zalitý do betonu uvnitř lžíce) funguje jako originální držák na zeď.

Unikátní výtvor měl původně stát kolem 60 tisíc, ale pokud se Gravelli podaří bez komplikací rozjet malou sériovou výrobu, do které se právě pouští, měla by se cena pohybovat v rozmezí 25–35 tisíc.

„Je nám jasné, že svět nečeká na to, až někdo udělá karbonovou lžíci na boty, ale pro nás je to důležité, protože se tím učíme nové technologie. A také máme hračku pro velké kluky, kteří jsou zvyklí mít kolo z karbonu a teď z něj můžou mít i lžíci na boty,“ dodává s úsměvem Eberl.

Firma, která Eberla a Peterse také vynesla do žebříčku 30 pod 30 a letos v lednu i na obálku Forbesu, prožívá v posledních měsících bouřlivý rozvoj. Z firmy se stáhnul miliardář Vít Kutnar, který svůj 40procentní podíl prodal Václavu Dejčmarovi, Gravelli také výrazně rozšířilo výrobní kapacity, rozjelo maloobchodní prodej v Německu a rozrostlo se už na 18 zaměstnanců.