Je čas být opravdový, máš na to dvě minuty. Notifikace aplikace BeReal zní trochu zlověstně, ale ve skutečnosti jde jen o výzvu sdílet fotku toho, co zrovna děláte. Co nejdřív a bez jakýchkoli úprav, prostě tak autenticky, jak to jen na sociální síti jde.
BeReal přitom není žádná novinka, francouzská aplikace vznikla už v roce 2020. Její popularita ale nabrala pořádný spád až letos, kdy si ji na jaře oblíbili Američani generace Z. A aktuálně ji Apple ve svém App Storu označuje za druhou nejpopulárnější sociální síť.
Ke svým předchůdcům má ale tahle aplikace ještě pořádně daleko, jelikož měla v dubnu necelé tři miliony aktivních uživatelů. Pro představu, Instagram i TikTok používá kolem miliardy lidí. Když si ale uvědomíme, že loni v lednu se síť BeReal chlubila jen asi deseti tisíci uživatelů, mohou její vývojáři opatrně slavit.
Jak to funguje? Je to vlastně hrozně jednoduché. Po stažení vám i ostatním uživatelům aplikace každý den pošle v náhodně zvolený čas oznámení, že máte dvě minuty vyfotit zároveň, co zrovna děláte, i selfie, jak u toho vypadáte, a obě fotky sdílet. Nemáte možnost filtrů ani jiných úprav, byť máte několik pokusů, když nejste s prvním spokojení.
Pokud zrovna nejste u telefonu a v rámci časového okna fotku nahrát nestihnete, nemusíte zoufat, jde to i později, ale vaši přátelé uvidí, jaké máte zpoždění a že to u vás asi s tou autentičností nebude tak horké. A dokud daný den své BeReal nenasdílíte, neuvidíte ani příspěvky nikoho jiného. Nic pro voyery.
S tím jde ruku v ruce i to, že na rozdíl od Instagramu, kde se dají snadno nasbírat stovky až tisíce sledujících, tady váš okruh bude nejspíš v jednotkách až nižších desítkách lidí. Fotky vašeho dne cílí na blízký okruh přátel a všechny navázané kontakty fungují recipročně, spíš jako Facebook než Instagram. Navíc zatím BeReal nedovoluje vytvářet korporátní ani zájmové profily, jen ty osobní.
Nevidíte ani to, kolik sledujících někdo z vašeho okruhu má, protože, jak tvůrci zdůrazňují na svých stránkách, BeReal není o tom, předhánět se v tom, kdo má více fanoušků. Můžete si ale nastavit i to, aby byl váš post přístupný všem a zároveň procházet ty od uživatelů z celého světa, kteří si profily zpřístupnili.
Jednotlivé posty se ukládají do kalendáře, takže vzniká jakýsi deníček. Ten je ale přístupný jen danému uživateli. Pokud poctivě postujete pokaždé, když přijde notifikace, je šance, že brzy zjistíte, že na velké části vašich příspěvků budou nepříliš vzrušující opakující se věci. Třeba prostředí kanceláře, obrazovka notebooku s Netflixem nebo výhled na tu jednu židli, která u vás doma slouží jako odkladiště oblečení. Je to taková oslava každodennosti.
A právě tady se názory na aplikaci liší. Jedna část lidí si ji nemůže vynachválit a bere ji jako okno do života přátel, které sice nenabízí dokonalý nablýskaný výhled, zato opravdu vidíte to, co se děje, aniž by vám cokoli stálo v cestě nebo se ho někdo snažil uměle upravovat.
Pro ostatní je to prostě jenom další sociální síť, která ukrajuje z času a paměti telefonu, navíc není ani zábavná a v podstatě nabízí pořád to samé dokola.
I nabízená opravdovost a absence vypiplaných feedů, kterou se aplikace pyšní, je dvojsečná. Závist je totiž přítomná napříč účty, a když se vztahuje k něčemu, co se opravdu děje i bez retuše, bolí o to víc.
Možná poznáte, že život vašich přátel je prostě lepší a zajímavější než ten váš. A tentokrát si jste celkem jistí, že za to nemohou filtry a pečlivě plánované příspěvky. Třeba jako jedna z uživatelek, která se serveru Buzzfeed svěřila, že právě přes BeReal zjistila, že všichni její kamarádi chodí na party bez ní. I když za to aplikace nejspíš nemůže.
Stejně jako u všech podobných nových sociálních sítí se teprve ukáže, jak dlouho počáteční nadšení vydrží (ať ve svém dnešním selfie zvednou ruku všichni, kdo stále používají Club House. Tak či tak, pokud se rozhodnete síti, které se občas říká Instagram pro Generaci Z, dát šanci, raději si ukliďte na stole.