Vítězslav Lukáš stál spolu s kolegy u rozvoje české robotiky, dnes vede českou pobočku technologické společnosti ABB. Firma, která pomáhá tuzemskému průmyslu v robotizaci a automatizaci, klade při všech svých aktivitách také velký důraz na udržitelnost – sama mimo jiné od loňska odebírá jen zelenou elektřinu.

„Pokud firma zvažuje investici do robotiky, automatizace a udržitelnosti, nesmí její návratnost přepočítávat jen přes aktuální personální náklady na zaměstnance,“ říká Lukáš, který stojí v čele ABB Česká republika čtvrtým rokem, ve firmě samotné je ale celých pětadvacet let.

„Pokud za investicí nevidí výrazný pokles zmetkovosti, vyšší produktivitu a menší energetickou náročnost, nemusí se dopočítat takové návratnosti, která by pro ni byla atraktivní,“ dodává s tím, že je důležité myslet nejen na současnost, ale brát v úvahu výhled na pět či deset let.

Lukáš byl hostem Forbes BrandVoice podcastu spolu s Alicí Machovou, která je vedoucí partnerkou poradenství v oblasti CFO agendy a udržitelného rozvoje v EY. A tvrdí, že pro řadu firem v průmyslu už je takové fungování běžné.

„Jsme exportní země, proto se řada českých firem s požadavky na udržitelnost setkává dnes a denně. Prakticky se dnes už nemůžete přihlásit do výběrového řízení, aniž byste dodali informace o ESG,“ vysvětluje Machová, která v rámci poradenské společnosti radí klientům s nastavováním co nejefektivnějších procesů a strategií pro růst jejich byznysu.  

Oba se v podcastu shodují, že příklon směrem k udržitelnosti představuje pro byznys především příležitost. Bude však jen na českých firmách, jak této revoluce využijí ve svůj prospěch.

Co vše musí dnes firmy v nefinančním reportingu vykazovat? Jak změnu využít ve svůj prospěch? Jak mohou k úsporám pomoct roboti? Poslechněte si další díl Forbes BrandVoice podcastu.